Bizim Toptan’ın yüzde 35’i halka açılacak

Aralık 2010’da halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuran Yıldız Holding çatısı altındaki toptan mağaza zinciri olan,Bizim Toptan’ın mevcut paylarının yüzde 35’i halka arz edilecek.

Yıldız Holding şirketi Bizim Toptan, halka açılacak.

Konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında verilen bilgiye göre, Yıldız Holding çatısı altındaki toptan mağaza zinciri olan, Aralık 2010’da halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuran Bizim Toptan’ın mevcut paylarının yüzde 35’i halka arz edilecek.

Talep toplama tarihleri 27–28 Ocak 2011 olarak belirlenen halka arzda, yeterli talep gelmesi halinde Bizim Toptan’ın ana ortağı Yıldız Holding, şirketin mevcut paylarının yüzde 5’ine kadar ek satış hakkını da kullanabilecek. Ek satış hakkı ile birlikte şirketin halka açıklık oranı yüzde 40;ı bulabilecek. Bizim Toptan’ın halka arz fiyat aralığı 22,50–30,00 TL olarak belirlendi.

30 Eylül 2010 itibariyle cirosunu bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artırarak 1,06 milyar liraya çıkaran Bizim Toptan’ın 2010 yıl sonu itibariyle 54 ilde 109 organize toptan satış mağazası bulunuyor.

Yıldız Holding çatısı altındaki toptan mağaza zinciri olan, Aralık 2010’da halka arz için Sermaye Piyasası Kuruluna (SPK) başvuran Bizim Toptan’ın mevcut paylarının yüzde 35’i halka arz edilecek.

Şirket ve halka arza ilişkin bilgi vermek amacıyla düzenlenen toplantıda Karakaş, Bizim Toptan’ın tüketim ürünleri sektöründe faaliyet gösteren bir toptancı şirket olduğunu ve 7 bin küçük toptancıya hizmet verdiğini söyledi.

Çoğrafi dağılım açısından en yakın rakipten 7 kat daha büyük olduklarını, Türkiye’nin 54 ilinde olduklarını ancak buna rağmen hem coğrafi olarak hem de organize toptan satış pazarı açısından daha gidilecek çok yol olduğunu ifade eden Karakaş, dışsal şoklara dayanıklı, krizlerden etkilenmeyen, her yere giren bir mağazacılık modeli oluşturduklarını ve bu modelin de kendini kanıtladığını kaydetti.

Karakaş, güçlü bir yönetim kadrosu bulunan şirketin ciroda yüzde 20 büyüdüğünü, karının arttığını ve şirkette devamlı büyüyen bir nakit akışı bulunduğunu belirterek, 2009’un 9 aylık döneminde 911 milyon lira, 2010’un aynı döneminde yüzde 17 artışla 1 milyar 64 milyon lira net satışa ulaştıklarını, net karda ise yüzde 56’lık bir artışla 13,7 milyon liradan 21,4 milyon liraya yükseldiklerini vurguladı.

Şirketin borcunun olmadığını, mağaza sayısının 2010’da 15 artarak 106’ya çıktığını, çalışan sayısının da yüzde 10 artışla bin 216’ya yükseldiğini belirten Karakaş, 2002 yılında faaliyete geçen şirketin, 2004-2006 arasında cirosal olarak süratli bir şekilde büyüdüğünü, cironun 2006’da 924 milyon iken, bu yıl sonu itibariyle 1,4-1,5 milyon liraya çıktığını kaydetti.

Karakaş, şirketin ana kategori ürünlerde büyüme oranının yüzde 22,3 olduğunu, şirket büyüdükçe pazarlık gücünün, verimliliğinin ve bürüt karlılığının arttığını söyledi.

Şirketin 2007’de 73 milyon lira olan brüt karının 2009 yılı sonunda 104 milyon liraya çıktığını, bu yılın sonunda bunun da üzerinde olacağını belirten Karakaş, 40 milyon lira sermaye ile kurulan şirketin, sermayesini çok iyi idare eden, sıfır borç ile faaliyetlerini geliştiren ve sermayesinin de yüzde 66 getirisi olan bir şirket olduğunu anlattı.

Karakaş, yaratılan iş modelinin maliyet avantajına ve düşük yatırım bedeline dayandığını, 2009’da 7 mağaza açıp 7 milyon lira, 2010’da ise 9 mağaza açıp, 6 milyon lira para harcamalarına karşın şirketin faaliyetlerinden gelen nakit akışının yeni yatırımları karşıladığını, kalan paranın da şirketin kasasına gittiğini belirtti.

HALKA ARZ 3 GRUBA AYRILDI

Şirketin daha fazla büyümek için fazla kaynağa ihtiyacı olmadığını, kasasında çok daha fazla biriken parası bulunduğunu belirten Cem Karakaş, halka arza ilişkin şu bilgileri verdi:

”Şirketimizin yüzde 35’lik kısmını halka arz ediyoruz. 40 milyon adet payımız var. (1 adet payın nominal değeri 1 lira) 14 milyon adetini halk arz ediyoruz. Yeterli talep gelirse ilave 2 milyon adet daha halka arz edebilmeyi değerlendiriyoruz. İMKB’nin web sitesinde yayınladığı rakam SPK tarafından onaylandı. Fiyat aralığı 22,5 ile 30 lira arası. Bu da 900 milyon lira ile 1,2 milyar lira arasında bir piyasa değerine tekabül ediyor.

Halka arzı 3 guruba ayırdık. Yüzde 10 yurtiçi bireysel yatırımcılara, yüzde 10 Garanti Yatırım vasıtasıyla yurtiçi kurumsal yatırımcılara, yüzde 80’i de yurtdışı kurumsal yatırımcılara Merrill Lynch İnternational, Standart Ünlü Menkul Değerler vasıtasıyla satmayı hedefliyoruz.

Halka arzdan önce yüzde 56 olan şirketteki Yıldız Holding’in payı satışın tamamının gerçekleşmesi durumunda yüzde 33’e düşecek. Yıldız Holding şirketin büyük ortağı olmaya devam edecek ama şirketimizin en büyük ortağı yüzde 40 ile halk olacak. Sizleri de şirketimize yatırım yapmaya davet ediyorum.”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Karakaş, satıştan elde edilecek gelirle Yıldız Holding’in büyümeye devam edeceğini, kaynağın mevcut yatırımları geliştirmeye ve diğer yatırım alanlarına harcanacağını söyledi.

Karakaş, bunun ikinci halka arz olduğunu, 2011 yılında 15 mağaza açacaklarını, yüzde 17 ciro büyümesi beklediklerini söyledi.

PERAKENDE GRUP BAŞKANI SERDENGEÇTİ

Yıldız Holding Perakende Grubu Başkanı Mustafa Yaşar Serdengeçti de Türk ekonomisinin son derece hızlı büyüdüğünü ve büyüyen ekonomi içinde 2009 sonu itibariyle 99.8 milyar liralık perakende pazarı bulunduğunu, bu pazarda hızlı tüketim ürünlerinin 72,9 milyar, organize toptan pazarın da 3,5 milyar lira olduğunu belirtti.

Serdengeçti, toptan satış pazarının gelecek 6 yıl içinde yüzde 9,6, perakende piyasalarının da yüzde 10 büyüme beklendiğini, buna karşın Bizim Toptan’ın içinde olduğu organize toptan pazarının yüzde 12,9 oranında büyüdüğünü kaydetti.

Hızlı tüketim ürünleri pazarında toptan satışın 2015 yılı öngörüsünün 126,5 milyar lira, organize toptan satışın da 7,2 milyar lira olduğunu belirten Serdengeçti, Türkiye’nin küçük noktalara dayalı perakende sektörünün rekabet gücünü artırmak için oluşturdukları Bizim Toptan’ın  rekabetçi, esnek ve farklı bir iş  modeli olduğunu söyledi.

Serdengeçti, bu yapının tedarikçilere daha geniş ve yaygın mağaza ağına ve daha fazla müşteriye ulaşma imkanı, fiyat ve sistem standartlaşması, maliyet tasarrufu ve kurumsal kimlikle çalışan firmalarla işbirliği kolaylığı sağlarken, müşteriye de tek mağazada tüm ürünlere ulaşma imkanı, uygun fiyatla mal alımı, Türkiye’nin her yerinde standart hizmet alma imkanı sağladıklarını kaydetti.

Mağaza sayısı ve kapsadığı coğrafi alan açısından Türkiye’nin bir numaralı organize toptan firması olduklarını ve 54 şehirde 109 mağazaları bulunduğunu belirten Serdengeçti, şu bilgileri verdi:

”266 bin kayıtlı müşterimiz var. Mağaza başına 3 bin ürün satıyoruz. Toplamda 7 bin çeşit ürünümüz var. 2007-2009 arasında yüzde 9’luk ortalama büyüme ile sektörde en hızlı büyüyen şirketlerdeniz. 2007-2009 arasında ana kategori satışlarında yüzde 20,7 büyüme oranı yakaladık. Son 3 yılda ortalama yüzde 26.5 karlılığımızı artırdık.

Geçen sene sonu itibariyle 1.237 milyon lira, bu yılın ilk 9 ayında da 1 milyar 64 milyon liralık bir satış yakaladık. İlk 8 sene içinde 1 milyar doları yakalaşan tek şirket. Bu kadar büyük ciro ve bu kadar büyük karlılığı yakalaşan tek şirket. 106 mağaza ile Türkiye’nin yüzde 45’ine ulaşıyoruz. 3 tip mağazamız var. En büyük mağaza 2 bin metrekare. İkincisi 1500, üçüncüsü ise bin metrekare. En önemli müşterimiz toptan satıcılar. Müşterilerimiz arasında toptancı müşterilerimizin payı yüzde 22, marketler yüzde 19, bakkallar yüzde 16, ihtisaslaşmış perakendeciler yüzde 15, kurumsal yüzde 10 yer alıyor. Mağazalarımızda Türkiye’nin lider tüm markaları var. Gıda, içecek, temizlik ve kağıt ürünleri satıyoruz. Satışta 6. karlılıkta 4. büyük şirketiz.”

AA

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir