Bizim Toptan Hisse Yorumu / Vakıf Yatırım – (17.07.2019)

Bizim Toptan (BIZIM)

Piyasa değeri (mn TL) 396
Günlük ort. işlem hacmi (mn TL) 1
Uzun vadeli öneri AL
Hedef fiyat (TL) 11,20
Hisse fiyatı (TL) 6,60
52 hafta en düşük – en yüksek fiyat (TL) 5 – 8,45
Halka açıklık oranı 46,0%

 Stratejik dönüşümün meyvelerini topluyor – Bizim Toptan, 2017 yılı başında satış stratejisinde gerçekleştirdiği değişimin olumlu sonuçlarını topluyor. Şirketin, satışları daha kârlı müşteri kanalları lehine geliştirmeye odaklı stratejisi ile operasyonel kârlılıkta kaydettiği iyileşmenin önümüzdeki dönemde devamını öngörüyoruz. Bunun yanı sıra Şirketi, net nakit pozisyonu ve iyileşen negatif işletme sermayesi yapısı ile kur ve faiz oranlarında yaşanacak olası dalgalanmalara karşı defansif bilanço yapısı nedeniyle de beğeniyoruz.

 Müşteri ve ürün karmasının katkısıyla kâr marjları iyileşiyor – Bizim Toptan’ın, satış stratejisi kapsamında devreye aldığı uygulamaların etkisiyle müşteri sayısındaki artışın önümüzdeki dönemde devamını bekliyoruz. Daha da önemlisi, söz konusu artışın kârlı müşteri grupları (bireysel, kurumsal, Horeca ) lehine gelişim göstermeye devam ederek, operasyonel kârlılığa pozitif katkısını sürdüreceğini tahmin ediyoruz . Ayrıca, iş ortaklığı mal tedarik sisteminin (SEÇ Market), mağaza sayısında ve tedarik oranında yükselişin desteğiyle Bizim Toptan’ın finansallarına olumlu katkısının artarak devam edeceğini öngörüyoruz.

 Kur ve faiz riskine karşı dirençli bilanço yapısı – Şirket, 1 Ç19 sonu itibariyle TFRS 16 etkisi ve ana ortağı Yıldız Holding hesabında adatlandırdığı tutar dahil 202 mn TL net nakit pozisyonuna sahiptir . Kredi kartı alacaklarını işlem gününün ertesi günü kırdırarak tahsil etme politikası, nakit akışını hızlandırarak işletme sermayesi ihtiyacını azaltmaktadır. Her ne kadar Şirket, kredi kartı alacaklarını kırdırmaktan kaynaklı bir maliyete katlansa da, bu maliyeti Yıldız Holding hesabında adatlandırdığı tutar üzerinden elde ettiği faiz geliri ile telafi ederek faiz riskini kontrol edebilmektedir.

 Cazip giriş seviyesinde – Bizim Toptan hisseleri, son üç ayda BIST100 endeksine göre %19 negatif ayrışmış olup, Şirketin önümüzdeki dönemde operasyonel performansında öngördüğümüz iyileşmeyi ve makroekonomik risklere karşı defansif bilanço yapısını göz önünde bulundurarak mevcut seviyelerin cazip giriş seviyesinde olduğunu düşünüyoruz.

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin