Bitcoin Yorumları / Kapital FX – (16.03.2020)

Bitcoin Fiyat Analizi: BTC/USD, 4.500$ seviyesinde Wall Street’in açılmasını bekliyor

Bitcoin, 6,000$ seviyesine doğru kaydettiği toparlanma girişiminde başarısız olmasının ardından gerilemesine kaldığı yerden devam etti. Borsa piyasalarıyla korelasyonun artması, BTC/USD paritesini risk altında tutuyor. 84.2 milyar dolarlık piyasa değeri ile tüm piyasanın %63.6’sını oluşturan en popüler kripto-para birimi olan Bitcoin, son 24 saatte yaklaşık %14 düşüş kaydetti ve en son 4,500$ seviyesinde işlem görüyordu.

BTC/USD paritesi, Fed’in, koronavirüs salgınının negatif etkilerini en aza indirmek için faizleri sıfıra düşürdüğüne ve piyasalara büyük likidite enjeksiyonları yapacağına dair haberleri takiben 6,000$ seviyesine doğru bir toparlanma girişiminde bulundu. Ancak paritenin yükselişi sınırlı kaldı ve küresel finansal piyasalardaki sert satışlar üzerine 5,000$ seviyesinin altına geriledi.Küresel borsa piyasaları Pazartesi gününde sert satışlarla karşılaşırken, Almanya DAX ve İngiltere FTSE100 ve CAC40 endeksleri, Avrupa seansının başlangıcından beri %10’un üzerinde düşüş kaydetti.Amerikan vadelileri de negatif bölgede görünürken, Wall Street’in düşüşle açılabileceğine işaret ediyor.Çoğu endüstri ve piyasalarda panik havası sürerken, yatırımcılar daha riskli olarak algılanan piyasalardan uzaklaşıyorlar. Bitcoin ve diğer dijital varlıkların ABD borsa piyasalarıyla korelasyonunun arttığı göz önüne alındığında, ABD piyasalarının açılışında bir diğer satış dalgasıyla karşılaşılması muhtemel görünüyor.

BTC/USD: Teknik görünümBitcoin 200-haftalık SMA’nın altına geriledi ve bu da aşağı yönlü bir işaret olarak görülüyor. Bu bariyer şu anda 5,500$ seviyesinde bulunuyor ve bu bölgenin üzerine doğru bir toparlanma, baskının azalması ve teknik görünümün iyileşmesi için bir gereklilik olarak görünüyor. Bir sonraki bariyer ise 6,000$ seviyesinde bulunuyor. Bu psikolojik seviye, Pazar gününde toparlanmayı durdurdu. Ancak aşılması durumunda 7,100$ seviyesindeki 100SMA yeniden radara girebilir.Destekler ise 4,000$ ve geçtiğimiz haftanın en düşük seviyesi olan 3,886$ seviyesinde bulunuyor. Bu bölgenin kararlı bir şekilde aşağı yönlü kırılması güçlü bir aşağı yönlü potansiyeli ortaya çıkarak ve pariteyi hızlıca 3,000$ seviyesine doğru itecektir.