Bitcoin Yorumları – (21.06.2021)

Çin’de kripto para madenciliğine yeni yasaklar gündemde öne çıkarken ‘hash’ oranı olarak bilinen ve Bitcoin ağının işlemci gücünü ölçmek için kullanılan bir birimin kayda değer şekilde düştüğü görüldü. Çin’in en büyük 3. bankasından gelen yasak kararı da kripto para piyasasında sert düşüş yaşanmasına neden oldu-09:55

Bitcoin, Çin’de maden kapanmaları ve en büyük 3. bankasının kripto para işlemlerini yasaklamasının etkisiyle yeni haftanın ilk işlemlerinde hızlı düşüş yaşadı.

Pazar akşam itibarıyla Bitcoin son beş işlem gününün dördünde toplam yüzde 7 düşerken haftanın ilk işlem gününde günlük kayıp yüzde 8’i aştı.

Çin’in en büyük 3. bankası olan Agricultural Bank of China’nın yayımladığı bir açıklamayla kripto para işlemleri için kendi hizmetlerinin kullanılmasına yasak getirdiği belirtildi. Böylelikle Çin hükümetinden gelen hamlelerden sonra ilk kez bir banka Çin’de ilgili işlemlere yasak getirmiş oldu.

Çin’de hash oranı geriledi

Kripto türev Borsası FTX’in tezgahüstü ve kurumsal satış direktörü Jonathan Cheesman Cumartesi günü müşterilerine gönderdiği e-posta’da Twitter’da yer alan bazı paylaşımlara atıfta bulunarak, Çin’de Bitcoin madenlerinin kapanmasıyla hash oranı olarak bilinen ve Bitcoin ağının işlemci gücünü ölçmek için kullanılan bir birimin kayda değer şekilde düştüğünü belirtti.

Cheesman, “Uzun vadede hash oranının Çin’den çıkmasını olumlu görenler olabilir ama yakın vadede bu durum stok satışlarına yol açtı” dedi. Mayıs ayında Çin’deki kömür madeni kazası da ülkedeki hash oranının düşüşünde etkili olurken, hükümetin kripto para birimlerine yönelik önlemleri sıkılaştıracağı beklentileri de güçlenmişti.

Sichuan eyaletinde madenlere kilit emri

Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynağın Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, Çin’in güneybatısında yer alan Sichuan bölgesindeki Ya’an kentinde yerel yetkililer, bir yıl içinde tüm Bitcoin ve Ether madencilik operasyonlarını ‘kökten kazımaya’ hazırlanıyor. Cambridge Üniversitesi tahminine göre nisan ayı itibarıyla dünyanın Bitcoin madenciliğinin yüzde 65’i Çin’de gerçekleşti.

Kaynak: Bloomberg HT