BIST100 Teknik Analizi / Marbaş Menkul – (22.07.2019)

Teknik Görünüm:

BIST 100 geçtiğimiz haftayı 101.849 puandan tamamladı. 100.650-100.750 geri çekilmelerde destek noktaları olarak takip edilebilir. Diğer taraftan ifade edilen destekler üzerinde kalıcılık sağlanması 105.000-106.000 dirençlerini gündeme getirecektir.

Şirket Haberleri:

METRO: METRO TİCARİ’NIN 2019 YILI 6 AYLIK KONSOLİDE OLMAYAN
NET KARI 22.216.975 TL (2018/6 AYLIK: -21.571.320 TL)

BURCE: VBTS kapsamında, BURCE.E paylarında bugün seans başından 5 Ağustos
seans sonuna kadar brüt takas uygulanacak

Gündem:

*NTV internet sitesinde yayınlanan habere göre; ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin Türkiye’de olduğu ve yetkililerle Türkiye’nin güvenlik endişesi ve Suriye’de son dönemde yaşanan gelişmeleri ele alacağı bildirildi.

*Wall Street Journal’da yer alan habere göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın bu hafta Beyaz Saray’da Türkiye’nin Rus Savunma Sistemleri alımına yönelik bir dizi yaptırımı görüşmek üzere senatörlerler bir araya geleceği belirtildi.

Trump geçen hafta yaptığı açıklamada, Ankara’nın S- 400 Hava Savunma Sistemleri alımına karşılık F-35’lerin satışının gerçekleşmeyeceğini belirtmişti.

Washington’ın bu karar Ankara tarafından tepki ile karşılanmış ve Kuzey Atlantik Ticaret Anlaşması üzerinden yeni bir gerginlik yaşanmıştı. Konuya yakın kaynaklara göre, Trump, danışmanlarına Türkiye’ye yönelik yaptırımlardan kaçınmak istediğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bunun taahhüüdünü verdiğini söylemişti.

*Borsa İstanbul, pazar ve piyasalardaki gözetim faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması amacıyla yeni bir tedbir sisteminin önümüzdeki günlerde hayata geçirileceğini duyurdu.

Konuyla ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan duyuruda, piyasa bozucu ya da piyasa dolandırıcılığı şüphesi içeren emir ve işlemler ile olağan dışı fiyat miktar hareketlerinin proaktif bir yaklaşımla tespit etmek amacıyla Gözetim Tedbirleri Yönergesi hazırlandığı ve bir “Tedbir Yönetim Sistemi” geliştirildiği ifade edildi.

23 Temmuz 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan Gözetim Tedbirleri Yönergesi ve Tedbir Yönetim Sistemi, hem yatırımcı hem de yatırım aracı bazında uygulanabilecek. Söz konusu tedbirlerin uygulanmasına mesnet teşkil eden uyarılar ise sistem tarafından otomatik olarak üretilecek.

Sistemin hayata geçmesinin ardından herhangi bir uyarı durumunda;
– İlgili yatırım aracının piyasasında sağlıklı fiyat teşekkül etmesini teminen ve yatırımcıların zarar görmesini engellemeye yönelik olarak yatırım araçları için 3 aya kadar,

– Piyasa dolandırıcılığı kapsamındaki eylemleri ile piyasa bozucu eylemlerini kısıtlamaya yönelik olarak ilgili yatırımcılar için ise 6 aya kadar,

“İnternet Emir Yasağı”, “Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı”, “Brüt Takas” ve “Depo Şartı” gibi önleyici tedbirler hem yatırımcılar hem de yatırım araçları için birlikte veya ayrı ayrı uygulanabilecek.

Bu kapsamda, piyasa kapanışının ardından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) duyurulacak olan tedbirler, yatırımcıya ya da yatırım aracına yasal mevzuat çerçevesinde yapılacak diğer incelemelere engel teşkil etmeyecek.

BEDAVA CANLI BORSA EKRANI İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin