BIST100 Teknik Analizi / Marbaş Menkul – (17.07.2019)

Teknik Görünüm:

BIST 100 dünü %0.96’lık değer kazancıyla 98.028 puandan tamamladı.
96.600-95.500 geri çekilmelerde destek noktaları olarak takip edilebilir. Diğer taraftan 98.900-100.650-100.750 dirençler olarak öne çıkıyor.

Şirket Haberleri:

EREGL: HSBC, Erdemir için fiyat hedefini 10.3 TL’den 9 TL’ye indirdi.

RAYSG: Şirketimizin 2019 yılı Ocak-Haziran döneme ait denetimden geçmemiş, tahmini prim üretimi 571.627.439.- TL dir. Prim üretiminde bir önceki yılın aynı dönemine göre % 25,11 oranında artış meydana gelmiştir. Branş bazında üretim rakamı ekteki dosyada bulunmaktadır. Saygılarımızla.

KRDMD: HSBC, Kardemir d için fiyat hedefini 2.85 TL’den 2.35 TL’ye indirdi.

Gündem:

*Türkiye’nin Rusya’dan aldığı, Ankara ile Washington arasında krize yol açan S-400 füze savunma sistemlerinin teslimatının başlamasının ardından ABD tarafında devam eden suskunluk sona erdi. ABD Başkanı Donald Trump, düzenlediği bir basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye ile çok iyi ilişkileri olduğunu belirten Trump, “Türkiye ile konuşuyoruz. Türkiye ile çok iyi ilişkilerimiz var. Açıkça söylemek gerekirse bu oldukça karışık bir mesele” ifadelerini kullandı. “Türkiye Patriot almak için çok çabaladı ama Obama yönetimi satmadı” Barack Obama yönetiminin Türkiye’ye ihtiyaç duyduğu Patriot füze savunma sistemlerini satmadığını hatırlatan Trump, “Obama yönetimi onlara Patriot sistemlerini satmadı. Onlar savunmaları için Patriot’lara ihtiyaç duyuyordu. Obama yönetimi ne koşulda olursa olsun bunları satmadı. Türkiye almak için çok çabaladı ama onlar satmadı” şeklinde konuştu. “Türkiye’ye daha fazla F-35 satılmayacak” Trump, Türkiye’nin Obama yönetimin tavrı sebebi ile Rusya’dan S-400 savunma sistemleri almaya yöneldiğini, sonra Washington’un tavrını değiştirerek Türkiye’ye Patriot satma fikrini yeniden değerlendirdiğinin altını çizerek “Ancak Türkiye o anda çoktan Rusya ile anlaşma imzalamıştı. Ve bunun için Moskova’ya ciddi bir ödeme yaptı” diye konuştu.

Türkiye’nin ABD’den yüzden fazla F-35 savaş uçağını satın aldığını hatırlatan Trump, Ankara’nın S-400 almış olmasından dolayı daha fazla F-35 alamayacağını aktardı. “Türkiye’ye adil davranılmadı” “Benim her zaman onlarla iyi ilişkilerim oldu” diyen Trump, Rahip Brunson krizinin yaşandığı dönemi hatırlatarak o dönemde Türkiye ile yapıcı bir süreç yürüttüklerini sözlerine ekledi.

Türkiye’ye adil davranılmadığının altını çizen Trump, “Ne olacağını göreceğiz, ama bu adil değil, onlar satın almak istedi. Benim bir ülkeyle derdim yok, benim Türkiye ile bir derdim yok. Başkan Erdoğan ile iyi ilişkilerim var. Onlar bizim Patriot savunma sistemlerimizi almak istediler biz satmadık. O gerçekten satın almak istedi. O bir diğer ülke Rusya ile bu sistemi almak için anlaşma yaptı, o istemedi bile. Sonra birden bire biz ‘Tamam şimdi size Patriot’ları satacağız’ dedik ve şimdi onlar Rusya’dan bu sistemi aldılar diye milyar dolar değerindeki savaş uçaklarını satmamak adil bir durum değil” dedi.

BEDAVA CANLI BORSA EKRANI İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin