BIST100 Teknik Analizi / Marbaş Menkul – (09.07.2019)

Teknik Görünüm:

BIST 100 dünü%0.94’lük değer kaybıyla 98.695 puandan tamamladı.
98.500 desteği altında kalıcılık oluşması durumunda satış baskısının artması söz konusu olacaktır, bu durumda 96.500-95.500 destekleri öne çıkacaktır. Diğer taraftan 100.650-100.750 dirençleri önemini koruyor.

Ekonomik Veriler:

PRKAB: Şirketimiz; Cezayir’deki ” Ain Tsila Doğalgaz Sahası geliştirme Projesi” kapsamında, Petrofac International (UAE) LLC firmasından 2019 – 2020 yıllarında peyder pey tedarik edilmek üzere 10 milyon – 12 milyon USD bandında alçak ve orta gerilim enerji kablosu siparişi almıştır.

KORDS: Uzay ve havacılık endüstrisinin yanı sıra gelecek nesil ulaşım araçlarına da ileri kompozit materyaller sağlayan “Axiom Materials Acquisition LLC” şirketinin satın alınmasına ilişkin olarak Rekabet Kurulu, Savunma Sanayi Ticaret Kontrol Müdürlüğü (DDTC) ve Yabancı Yatırımcılar Komitesi (CFIUS) onay değerlendirme süreci olumlu olarak sonuçlanmıştır. Satınalma ile ilgili kapanış süreci başlatılmış olup, sürecin 1 ay içerisinde tamamlanması beklenmektedir.

SAYAS: Bilindiği üzere ortaklığımız esas olarak kurumsal kimlik ürünleri alanında faaliyet göstermekte olup üst yönetimimiz tarafından pazardaki daralma nedeniyle faaliyet alanlarının çeşitlendirilmesine yönelik adımlar atılmıştır. Bu çerçevede yapılan çalışmalar sonucunda gerekli kalite koşullarının sağlanması ve denetimlerin verilmesiyle ilişkili tarafımız Ateş Çelik İnş. Taah. Proje. Müh. San. ve Tic. A.Ş.(“Ateş Çelik”) tarafından imal edilmekte olan rüzgar enerji santrali kuleleri ve jeneratörlerinin belirli iç donanımlarının şirketimiz tarafından tedarik edilmesi hususunda çerçeve nitelikte mutabakat sağlanmıştır.

Bu çerçevede 6/1/2019 tarihli açıklamamızda Ateş Çelik’e 8.000.000 ila 10.000.000 TL tutarında tedarik yapılmasını temin edecek bir çerçeve anlaşma üzerinde mutabık kalındığı hususu kamuoyu ile paylaşılmıştır. Şirketimiz tarafından tedarik sürecinin başarıyla yürütülmesi ve Ateş Çelik tarafından rüzgar enerji santrali jeneratörlerinde seri üretime geçilmesi ile birlikte tedarik ilişkimizin parça / proje bazından düzenli baza geçirilmesi konusunda yeni bir mutabakat sağlanmış bulunmaktadır.

Ulaşılan yeni mutabakatın yazılı olarak sözleşmeye bağlanması öngörülmekte olup bu gelişmenin Şirketimizin cirosu ve karlılığı üzerinde olumlu etki sağlayacağı düşünülmektedir.

PGSUS: Pegasus’un misafir sayısı Haziran’da geçen yıla göre % 1.0 artışla 2,58 milyon.

BEDAVA CANLI BORSA EKRANI İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin