BİST100 DOHOL ve PETKM: Global rakamların etkisi

Faiz indirimi beklendiği gibi gidiyor, Hong Kong biraz duruldu, ABD – Çin tekrar görüşmeye başladı, İran ABD ‘ye karşı daha temkinli davranıyor ve İngiltere ‘de meclisin tekrar açılması yolunda adımlar var. Bunlar olumsuz senaryoları fes ediyor fakat ABD ‘de olumsuz ekonomik rakamlar görüyoruz: tüketici güven endeksi 3 aylık en düşük seviyede.

İkinci olarak, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yeni para politikasında kağıt para ve madeni para yerine cep telefonu uygulama ve kart kullanımı var. Fakat düşük faiz oranları, elektronik parayı çok cezbedici yapmıyor. Perakende satışları yapanlar kredi yapılanması nedeniyle giderek daha fazla nakit paraya gereksinim duyuyor.

Euro ‘da büyüme durma noktasında

Euro Bölgesi’nde ekonomik büyüme, üçüncü çeyreğin sonunda neredeyse durma noktasına geldi. Euro Bölgesi’nde PMI, bir önceki ay 51,9 iken Eylül’de 50,4’e gerileyerek 52,0 seviyesindeki beklentinin altında kaldı. Bu durum Almanya hükümeti üzerinde mali teşvik baskılarını arttırdı. Endeks, Ağustos ayında 51,7 seviyesinde gerçekleşmiş, bir önceki yılın aynı ayında ise 55 olmuştu.

Bunun yanında, Avrupa’da ekonomik daralma devam ediyor. Alman Markit Endeksi, tüm sektörlerden 1000 şirketin aylık anketine dayanıyor, ekonomik kalkınma için önemli bir lider gösterge olarak kabul ediliyor. Göstergelerde Ağustos ayına göre 2,6 puanlık bir düşüş var. Markit ekonomisti Phil Smith: “Endüstri sektörü için veriler çok olumsuz” belirtti. Yıl sonuna kadar, büyümenin artması muhtemel değil. Ticari çatışmalar, Brexit ve otomotiv endüstrisi için görünüm belirsizliğe neden oldu. Bunun yanında bir çok ulusal gazete ekonomik durumun görünenden daha olumsuz olduğu konusunda yayın yapmaya devam ediyor.

Majör para birimleri genel olarak agresif hareket ediyor ve dalgalanmalar var. Japon yeni tekrar iniş trendine geçti ve bunda ABD ‘nin Çin ile görüşmelere başlaması gerçeğinin de payı bulunmaktadır. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında karışık bir görünüm sergiliyor. Bu da dalgalanma ve arbitraj işlemi ile sıcak para girişinden çok, al-sat para sirkülasyonunu gündeme getiriyor.

İngiliz şirketi iflas bayrağı ve turizmde ilk 5 te olan ülkemiz Türkiye

İngiliz seyahat şirketi Thomas Cook ‘un iflas bayrağını çekme sonrası Türk işletmelerin de büyük oranda etkilenebileceği belirtildi. Asıl etkinin çnümüzdeki sene görüleceği düşünülüyor. Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Türk şirketlere acil kredi desteği paketi sunulacak.

ABD Merkez Bankası (Fed) faizi 25 baz puan faiz indirimi uyguladı. Ancak Trump ‘un istediği zemine yakın faiz belirsiz kaldı. Fed yetkilileri önümüzdeki toplantılar için sel verdi sır vermedi. Fakat, ABD Başkanı Trump istediğini alamayacak gibi görünüyor.

Grafik TradingView ile oluşturulmuştur

BİST osilatörlerinde netlik arttı

Bu bağlamda, BİST100 olumlu bir çizgide(%1.83) her defasında bir kademe yükselerek yukarı yönde harekete geçmiştir. Haftanın ilk işlem gününde BİST100 endeksi %0,21 artışla açıldı ve hafta başından itibaren yükselme eğiliminde. 102.000 ve 102.250 aralığı önem ifade etmektedir ve direnç noktasında osilatör destekli olursa sıkıntı yaşamadan kendini yukarı taşıyacaktır. Stoch RSI ve CCI osilatörlerinde netlik yeterli ve yukarı yönde trend göstermektedir. Grafikten görülebileceği üzere trendin gücü devam ediyor. 0.786 yay aralığında konum bulacaktır.  101.846 üzeri kapanışlar silsilesi trendi güçlendiren faktör olacaktır. Gün içinde dalgalanmalar ile destek seviyesi olan 101.250 ve 101.350 seviyesine inebilir. Bugün yeşim mumdan anlaşılabildiği gibi çok az bir yatırımcı kitlesi piyasayı şekillendirdi. Daha çok tut ve zararı durdur pozisyonunda bulunan geleneksel yatırımcı davranışları görmekteyiz.

Grafik TradingView ile oluşturulmuştur

DOHOL dirençten kapattı

DOHOL hissesi 1.39 ‘u 1 hafta önce denemişti. 1.42 direnç noktasını kıramasa da 1.42 ‘den kapanarak destek seviyesini yukarı çıkarmış oldu. Trend güçlü al sinyali verirken osilatörler tut sinyali vermektedir. Momentum ve EWO çizgisi netlik kazandı. DOHOL için direnç noktasının stratejik olarak fiyatlanması, ikinci direnç noktası olan 1.48 ‘i test edeceği anlamına gelmektedir. Eğer seans içinde ani dalgalanmalar yaşanmazsa, osilatörlerde istikamet hafif yukarı fiyatlanmaya dair sinyal vermektedir. DOHOL ‘un ani kademe boşlukları tekrar 1.32 ve 1.34 seviyelerini gündeme getirebilir. 1.36 ve 1.38 inmesi durumunda al fırsatı verecektir.

Grafik TradingView ile oluşturulmuştur

PETKM: osilatörler stabil

PETKM hissesinde %1.17 artıda kapandı. Bu haftanın ortasından itibaren 3.51 ‘e kadar bir volatilite gözükmektedir. 3.86 ‘da ise önemli bir direnç ile karşılaşacaktır. Yatırımcıların al ve tut pozisyonundan sat pozisyonuna geçmeleri dış piyasalardan gelecek haberler üzerinde önemli apırlık noktaları oluşturmaktadır. 3.66 ‘dan kademe kademe aşağı yönde düşüş 3.16 kırmızı sinyalinin altına düşmeyeceği sürece ve seans içinde ulusal piyasalara paralel hareket ettiği sürece sat sinyali vermeyeceği düşünülebilir. Bu hafta üst üste negatif rakamlar ile birlikte 3.45 seviyesini de olumlu bulan analistler bulunmaktadır. 3.36 ve 3.40 seviyesine seans içinde bir satış baskısı sonucu inmesi al fırsatı tanıyacaktır.

Dalgalı piyasalarda telefon uygulamasından optimum takip

Sonuç itibariyle, ABD-Çin ticaret görüşmeleri tekrar başlasa da, İngiltere ‘de yüksek mahkemenin parlementonun durdurulmasını “yasal olmayan” olarak nitelese de ekonomi ve bankacılık terazinin iki ayrı kefesinde bulunduğundan sorunsal teşkil etmektedir. Bunun yanında F35 uçak ve Suriye ‘de ulusal güvenlik koridoru oluşturulması da hassas bir iç gündemi teşkil etmektedir. Hisse senedi piyasasında yatırımcıların açılışta ve kapanışta endekslerin artı ve eksi fiyatlanmalarının takipleri yanında önemli osilatörleri telefon üzerinden alarm kurarak takip etmeleri, bilhassa içinde bulunduğumuz dalgalı piyasalarda yararlarına olacaktır.

Okan ÖZDEMİR
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN