BİST100, BIST100/USD, KOZAL, TUPRS, MGROS, KLMSN Teknik Analizleri / Acar Menkul – (13.04.2022)

BIST100

Tırmanmaya devam ediyor. Dün öğleden sonraya kadar ekside gezen endeksin daha sonra geri dönerek artıda kapatması olumlu oldu. Dönüşümlü olarak düzeltmeler yaşanmaktaysa da endeksi etkileyen büyük senetlerde tırmanış sürmekte. Bankalarda biraz kar realizasyonu yaşandı. 5-6 gündür yukarıya giden banka senetleri fiyatlarında az da olsa gerilemeler ve düzeltmeler görüldü. Ortalamalardan fazla uzaklaşılmış olması biraz sıkıntılı hava yaratabilir ama dolar bazında endeks 50 haftalık ortalama direncini aşıyor ve çoğu senet dolar bazında bakıldığında düştükleri diplerden daha yeni kalkıyor denilebilir.

KOZAL

Ortalamaların üstünde kaldığı sürece fiyatta “164” tepesi aşılarak daha yukarılara gidebilir. Destek kırmızı renkli 20 günlük ortalamada. Diğer senetler de yaşandığı gibi burada da endekste “2406” zirvesinde erişilen “164” tepesi de geçilerek “200”e doğru yol alabilir.

TUPRS

Yükselişe devam. Sarı renkle gösterilen üçgen orta vadede yukarı yönde katlarsa hedef “325-350” aralığı olabilir. Kırmızı renkli 20 günlük ortalama delinmedikçe trend yukarıya.

MGROS

ortalamaların üstünde kalarak tırmanışa devam etmekte. “52.00” civarındaki direnci zorlayabilir. Uzun vadede “65.00” civarı hedef olabilir. Sarı renkli çanağın katlanması zaten o seviyenin üstünü hedef göstermekte. Kırmızı renkli 20 günlük ortalama desteği var. Yeşil renkli 50 günlük ortalamanın altı stop.

KLMSN

Sarı renkle gösterilen çanağı tamamlamaya gidiyor. Onun üstünde sarı renkli yatay alanın direnci var. Orayı da test edebilir. Hareketli ortalamalar destek. “12.74”deki tepenin aşılmasıyla “14.17”deki direnç test edilir. uzun zamandır yatay alanda fazla hareketsiz kaldı. Grup işi olursa fiyatta yükseliş direnci aşırtabilir. Yatay alanın katlanması durumunda fiyattaki beklenti “18.00-20.00” aralığı olabilir.

Kaynak: Acar Menkul