BİST Şirketleri Finansal Derecelendirme ve Değerleme Veri Bankası / Bizim Menkul – (18.08.2017)

BİST Şirketlerinin piyasa verileri ve 2017/2Ç verilerine göre algoritmik portföyümüzün oluşturduğu iki liste aşağıdaki gibi oluşmuştur.

Birinci Grup;

TCELL, TUPRS, KORDS, MGROS, PETKM, KCHOL, SODA, EREGL, BIMAS, ENKAI, PRKME, TAVHL, TKFEN, AKSA, ALKIM, AKCNS

İkinci Grup;

BFREN, BOLUC, BRSAN, CELHA, DGATE, EGEEN, EGGUB, HZNDR, LINK, ORGE, GEDZA, INDES, KAPLM, KENT, KRONT, KNFRT, SEKUR, TIRE

BİST Tüm Endeksi’nde yer alan 28 sektör ve 239 şirketi kapsayan “Finansal Derecelendirme Veri Bankası” çalışmamızda söz konusu şirketlerin 17 Ağustos 2017 tarihi itibariyle piyasa değerleri ve 2017/2Ç mali tablo verileri ile finansal güçlülük derecelerini ölçmek için şirketlerin cari ve tarihi İflas Skorları (Z Skor), Mali Trend Ölçüsü (F Skor), Cari Oran, İşletme Sermayesi, Yatırım Getiri Oranı (ROIC), Yatırım Gereklilik Oranı (CRR), Varlık Değişim Oranı (ARR), Nakit Akımı Verimi (FCF Yield), Kar Marjları ve Borçluluk rasyoları tespit edilmiş; söz konusu verilerle şirketlerin sektörleri ve genel endekse göre konumları belirlenmeye çalışılmıştır. Tüm rasyoların tanımları ve kısa özetleri çalışmada tanımlanmıştır. Geniş listeye ek olarak listeden belirli kriterlerle seçilmiş “Rakamlarla Öne Çıkanlar” ve “Sektörel Özet Veriler” tabloları çalışmamızda yer almaktadır.

BİST Tüm Endeksi’nde yer alan 28 sektör ve 239 şirket ile ilgili 17 Ağustos kapanış fiyatları ve en son açıklanmış mali tablo verileri ile halka açıklık oranları, ortalama işlem hacimleri, volatiliteler, piyasa değerleri, son 1 yıl içerisindeki dip, zirve seviyeleri ve kapanış fiyatları, Bloomberg’teki ortalama hedef fiyatlar, temettü verimleri, BİST100 endeksine göre göreceli getirileri, cari-beklenti-tarihi ortalama-sektörel medyan F/K ve FD/FAVÖK çarpanları, halka açık kısımdaki yabancı payları ve yabancı pay değişimleri gibi piyasa verileri tespit edilmiş; söz konusu verilerle şirketlerin sektörleri ve genel endekse göre konumları belirlenmeye çalışılmıştır.

Geniş listeden halka açıklık oranı %10’un üzerinde, volatilitesi %60’ın altında, günlük ortalama işlem hacmi 700 bin TL’nin üzerinde, yabancı payı %10’un üzerinde ve Cari F/K ile FD/FAVÖK çarpanları tarihi ortalamasının altında olan toplam 33 hisse süzülerek “Rakamlarla Öne Çıkanlar” başlığı altında gösterilmiştir.

Hisselerin Katılım Endeksi’nde yer alıp almadıkları çalışmamızda ayrıca belirtilmiştir.

Tablo 1 İçin Tıklayın
Tablo 1 İçin Tıklayın
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin