Birinci Faz Ticaret Anlaşması Küresel Ekonomideki Belirsizlikleri Ortadan Kaldırmak İçin Yeterli mi? / Alan Yatırım – (17.12.2019)

ABD Ticaret Bakanlığı Temsilcisi Robert Lighthizer gazetecilere yaptığı açıklamada birinci faz ticaret anlaşmasının tamamlandığını, metinde bazı biçimsel düzenlemelerin yapıldıktan sonra yayınlanacağını ve 2020 yılının ilk haftasında tarafların anlaşmayı imzalayacağını belirtti. ABD Başkanı Donald Trump da geçtiğimiz hafta Cuma günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Çin’in büyük miktarda tarım, enerji ve sanayi ürünü almayı kabul ettiğini ve 15 Aralık tarihinde devreye girmesi planlanan ek vergi tarifelerinin durdurulacağını kamuoyuna duyurmuştu.

Yaklaşık 2.5 yıldır devam eden ticaret savaşında taraflar ilk defa anlaşmaya hiç olmadıkları kadar yakınlar. Birinci faz anlaşma genel çerçevede önümüzdeki iki yıl içerisinde Çin’in 200 milyar dolar değerinde tarım, enerji ve sanayi ürünü alımını kabul etmesi karşılığında ABD’nin gümrük vergilerini düşürmesini içeriyor. Ticaret savaşının yoğunlaştığı fikri mülkiyet hakları probleminin de Çin’in atacağı hukuki adımlarla çözüme kavuşması bekleniyor. Trump, ikinci faz anlaşma için görüşmelerin hemen başlayacağını ifade etse de, ticaret temsilcilerinden gelen açıklamalar bunun birinci faz anlaşmanın uygulanabilirliğine bağlı olduğunu ortaya koyuyor. Piyasalar ilk aşamada bu gelişme karşısında her ne kadar olumlu bir reaksiyon gösterse de ticaret anlaşmasına yönelik bir takım belirsizlikler varlığını sürdürüyor. ABD’nin imzaladığı ticaret anlaşmalarının genellikle binlerce sayfadan oluşmasına rağmen, Çin ile imzalanması beklenen bu önemli ticaret anlaşmasının sadece 86 sayfa olması, anlaşmanın yüzeysel olduğu endişelerini beraberinde getiriyor. Taraflardan gelen açıklamalar doğrultusunda anlaşmanın tam olarak nerede ve ne zaman imzalanacağına dair bir bilgi de paylaşılmış değil.

Eylül ayında OECD, Dünya Bankası ve IMF gibi kurumların makroekonomik görünüm raporları küresel ekonomik büyümenin son 10 yılın en düşük seviyesine gerilediğini ortaya koyuyordu. Ticaret anlaşması ve Brexit gibi önemli meselelerdeki belirsizlikler neticesinde OECD yılsonu büyüme beklentilerini yüzde 3,2’den yüzde 2,9’a çekmiş, 2020 yılı beklentileri ise Çin’deki yavaşlamaya bağlı olarak küresel büyümenin yüzde 3 düzeyinde gerçekleşeceği yönündeydi. Ekonomik büyüklük bakımından dünyanın en büyük iki ülkesi arasında tırmanan gerilim ve tarife tehditleri, piyasalardaki güven duygusunu ve yatırım yapma iştahını sekteye uğratıyordu. ABD ve Çin arasında imzalanması beklenen ticaret anlaşmasının detaylarının netleşmemesi ve yüzeysel bir anlaşma olacağına yönelik emareler kafalarda soru işareti yaratıyor. Peki önümüzdeki günlerde ABD ve Çin’in birinci faz ticaret anlaşmasını imzalaması küresel ekonomideki belirsizlikleri ortadan kaldırmak için yeterli olacak mı? Bu sorunun yanıtını verebilmek için 2020 yılında karşımıza çıkması muhtemel diğer risk unsurlarını…

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN