Bir tren ve yeni ‘Altın Çağ’

Dünya siyasi ve ekonomik tarihi açısından, 8. Yüzyıl ile 15. Yüzyıl arası İslam Dünyası için ‘Altın Çağ’dı. İstanbul’un Fethi ise, ‘karanlık’ çağ olan Orta Çağ’ın bitişini müjdelemişti. Bugün ‘Atlantik İttifakı’nın doğu kanadını oluşturan Avrupa için ise, ‘Altın Çağ’ İstanbul’un Fethi ile başladı. Osmanlı ile mücadele içindeki Avrupa, 15. Yüzyıl’dan başlayarak, 19. Yüzyıl’a kadar geniş kapsamlı bir ‘keşifler dönemi’ni yürüttü. Bu süreç, Avrupa, geniş anlamda Atlantik için, ‘deniz ticaret koridorları’ aracılığıyla tüm dünyaya eklenmek, tüm dünyaya erişebilir olmak ve küresel üretim ve rekabette öne çıkmak anlamına geliyordu.

Atlantik İttifakı, 200 yıl boyunca kendi ‘Altın Çağ’ının nimetlerinden fazlasıyla yararlandı. Ancak, 21. Yüzyıl’la birlikte, Avrasya’nın ve Asya-Pasifik’in yükselişiyle, Çin ve Türkiye, ‘yükselen’ ekonomiler olarak, Avrasya’nın en doğusu ve an batısı olarak, küresel ölçekte ses getiren, belgesellere konu olan büyük mega alt ve üst yapı projelere imza attılar. Bilhassa Türkiye, Kafkasya’ya, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’ne, Balkanlar’a ‘oyun kurucu’ bir ülke olarak ilham verdi. Türkiye, ‘Türk Konseyi’ üyesi ülkelerle, Çin Seddi’nden Macaristan’a kadar uzanan yeni bir ‘köklü’ işbirliğine öncülük etti.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

ÜCRETSİZ FİNANS EĞİTİMİ, HEMEN KAYIT OLUN; WEBİNAR VE CANLI YAYINLARDAN HABERDAR OLUN.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin