Bir soru ve kırk yıllık ‘fiyasko’

21. Yüzyıl, insanlık, diğer bir deyişle uygarlık tarihi açısından yüksek beklentilerin olduğu bir yüzyıl; dı. Geride bıraktığımız 19 yılda yaşanan trajedileri, vahşeti, kan ve göz yaşını dikkate aldığımızda, insanlığı daha ‘parlak bir geleceğe’ taşıyacağı umut edilen bir yüzyıl olma olasılığı hayli törpülenmiş durumda. Oysa, ‘demokrasi’, ‘özgürlük’ ve ‘insan hakları’nı merkezine yerleştirdiğini iddia eden batı uygarlığı, Atlantik İttifakı, 2. Dünya Savaşı sonrası, daha ulvi, insani değerleri daha güçlü kılacak bir geleceğe kendini vakfettiğini iddia etmişti.

Bu nedenle, 21.Yüzyıl’da insanoğlu’nun ‘kompleks problem çözme’ye, ‘eleştirel düşünme’ye, ‘tasarım ve inovasyon’a, ‘birlikte iş yapma kültürü’ne, ‘duygusal zeka’ya, ‘müzakere’ye, ’empati’ye ve ‘zihinsel esneklik’e yönelmesi, bu alanlardaki melekelerini, hareket kabiliyetini geliştirmesi ve ileriye taşıması arzu edilmekteydi. Ne acıdır ki, 21. Yüzyıl, batı dünyasının ’empati’, ‘zihinsel esneklik’, ‘duygusal zeka’ ve ‘birlikte iş yapma kültürü’ açısından gerileme gösterdiği, ‘aşırı sağ’, faşist eğilimlerin ise ürkütücü düzeyde güçlendiği bir 19 yıla şahitlik etti.

Öyle ki, ABD gibi, Soğuk Savaş’tan günümüze, çok sayıda ülkenin iç işlerine, siyasetine doğrudan müdahaleleri ile zaten sicili sıkıntılı bir ülkeyi, daha da ürkütücü bir tablo olarak, ‘terör örgütleriyle işbirliği’nden medet umar hale getirdi. Ve, ne yaman çelişkidir ki, batı dünyasının bilim ve düşünce dünyasının temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, insanoğlunun yararına projeler yürütürken; batı dünyasının başkentlerine, o ülkelerdeki sivil ve askeri bürokrasinin içine çöreklenmiş yapılar, elverişli gördükleri bir grup siyasetçiyle birlikte, insanlık tarihine ‘kara bir leke’ olarak geçen süreçlere imza attılar.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

ÜCRETSİZ FİNANS EĞİTİMİ, HEMEN KAYIT OLUN; WEBİNAR VE CANLI YAYINLARDAN HABERDAR OLUN.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin