Bimeks Hisse Yorumu / Garanti Yatırım – (09.07.2012)

Bimeks Hisse Yorumu

Bimeks, 2012-sonu hedef fiyatımız olan 1.68TL’ye göre %26 artış
potansiyeli sunuyor.

Bimeks 2012 sonu tahminlerimize göre 4.9x FD/FVAÖK ve 14.6x F/K’dan global benzerlerine göre primli işlem görmektedir. Ancak, şirketin büyüklüğünü göz önünde tuttuğumuzda global markalarla eşdeğer bir karşılaştırma yapmak çok da anlamlı olmamaktadır. Şirket halka açıldığından beri İMKB’nin %47 altında işlem gömüştür. Şirket ile ilgili olumsuzlukların fiyatlandığını ve ileriye yönelik aşağı yönlü önemli bir risk bulunmadığını düşünüyoruz.

Bimeks’in uzun vadeli büyüme hikayesine inanıyoruz.

Bimeks, gerçekleştirdiği “Franchise” mağaza açılışlarıyla planlanan takvimin önünde giderken; Şirket’in sahibi olduğu mağaza açılışları ise hedeflere uygun şekilde ilerlemektedir. Bimeks şu anda 40 şehirde 64 mağaza ile ortalama 40,000m² satış alanında hizmet vermektedir. Bimeks’in 2015 yılında 140 mağaza ve 62,500m² satış alanına ulaşacağını tahmin ediyoruz.

Arka arkaya gelen kurumsal işlemler olumsuz algılandı.

Şirket Mart ayında önce 24mn TL’ye kadar 6mn adet hisseyi geri alacağını açıklamış ve 4.1mn hisseyi geri almıştır. Mayıs ayında %50 bedelli ve %50 bedelsiz sermaye artırımı yapmıştır. Bu artırımla toplam sermayesi 60mn TL’den 120mn TL’ye çıkmıştır. Şirket en son olarak Haziran 21 tarihinde SPV Bilişim’in 20.9mn adet hissesini MKK’ya kaydettirdiğini açıklamıştır. SPV bilişim Bimeks’in %21’ine sahiptir. Tüm bu işlemler şirketin mali yapısını güçlendirmek ve Bimeks’i daha rekabetçi yapabilmek amacıyla yapılmış olsa da operasyonların iyileştirmek için olsa da İMKB’de olumsuz algılanmıştır

Mevcut/ 2012-sonu Hedef Fiyat: 1.34TL/1.68TL

Kaynak: GARANTİ YATIRIM MALİ PİYASALAR STRATEJİSİ – 2Y12

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir