BİM 2021 9 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (9.11.2021)

3Ç21 Finansal Sonuçlar – Nötr

AL
Hisse Fiyatı: 67,20 TL
Hedef Fiyat: 86,00 TL
Getiri Potansiyeli: %28

 Ertelenmiş vergi gelirinin desteğiyle net kar beklentilerin üzerinde. Bim yılın üçüncü çeyreğinde, piyasa ortalama beklentisi olan 745 mn TL ve beklentimiz olan 749 mn TL’nin üzerinde yıllık bazda %35,2 artışla 884 mn TL net kar açıkladı. Beklentimizin üzerinde gerçekleşen net karda, beklentimizin üzerinde kaydedilen ertelenmiş vergi geliri etkili oldu. Geçen yıl üçüncü çeyrekte 5,5 mn TL’lik ertelenmiş vergi geliri kaydeden şirket bu çeyrekte 129,7 mn TL’lik ertelenmiş vergi geliri elde etti. Net kar piyasa ortalama beklentisinin üzerinde gerçekleşmiş olsa da, ertelenmiş vergi geliri kaynaklı olması sebebiyle sonuçların hisse performansına yansımasını ‘nötr’ olarak değerlendiriyoruz.

 Ciro büyümesi piyasa beklentisi ile benzer. Yüksek enflasyon, turizm sezonunun açılmasıyla sezonluk mağazalarda yaşanan trafik artışlarının desteğiyle sepet büyümelerinde görülen güçlü artışlar ciro performansını destekledi. Net satış gelirleri, hem bizim hem piyasa ortalama beklentisi olan 17,6 mlr TL ile benzer yıllık bazda %28,7 artışla 17,5 mlr TL seviyesinde gerçekleşti. 3Ç21’de ortalama sepet büyüklüğünde yıllık bazda %18,6 ile güçlü artış gözlenirken, mağaza müşteri trafiği 2Ç20’den beri ilk defa %0,1 ile sınırlı da olsa artış gösterdi. Bim’in 3Ç21’de yıllık bazda ‘like for like’ mağaza satışlarında ise %18,7’lik artış kaydedildi. Şirket üçüncü çeyrekte Türkiye’de 10 yeni FİLE mağazası dahil net 214 ve ile yurt dışı operasyonlarından Fas’ta 9 mağaza açılışı olmak üzere toplam mağaza sayısı 10.116’ya ulaştı. Mısır’da ise üçüncü çeyrekte yeni mağaza açılışı olmazken, 300 mağaza ile performansını sürdürdü.

 Operasyonel kar beklentiler ile uyumlu. Bim 3Ç21’de, piyasa ortalama beklentisi olan 1,51 mlr TL ve beklentimiz olan 1,54 mlr TL ile benzer yıllık bazda %24,1 artışla 1,51 mlr TL FAVÖK açıkladı. 3Ç21’de %8,6 FAVÖK marjı kaydedilirken, bu rakam piyasa beklentisi ile uyumlu, beklentimizin ise 0,1 puan üzerinde bulunuyor. Dolayısıyla FAVÖK marjında yıllık bazda 0,3 puan, çeyreksel bazda ise 0,2 puanlık azalış görüldü.

 12 aylık hedef fiyatımızı 89,70 TL’den 86,00 TL’ye çekiyoruz. Rekabet Kurulu’nun zincir marketler ile bunların tedarikçileri konumunda bulunan üretici ve toptancı seviyesindeki teşebbüslerin fiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelik olarak yürütülen soruşturmasından Bim’e 958,1 mn TL ceza kesildiğini biliyoruz. Kararın kurum tarafından tebliğ edilmesinin ardından, Bim’in fahiş fiyat soruşturması kapsamında kesilen idari para cezasını yargıya taşıyacağını biliyoruz. Üçüncü çeyrek finansallarının ardından mevcut operasyonel varsayım ve tahminlerimizde bir değişiklik öngörmüyoruz. Ancak, söz konusu cezayı %25 indirimli 718,6 mn TL olarak 2021 yıl sonu net kar tahminlerimize yansıtıyoruz. Dolayısıyla, sonuçların ardından Bim için risksiz faiz oranı varsayımımızı yükseltmemiz ve makro tahminlerimizi güncellememize ek olarak söz konusu cezayı yansıttığımızda 12-aylık hedef fiyatımızı 89,70 TL’den 86,00 TL’ye indiriyor, ‘AL’ tavsiyemizi ise sürdürüyoruz. Küresel gıda fiyatlarında yükselişin önümüzdeki dönemde devam edeceği öngörürüsüyle sektöre yönelik olumlu görüşümüzü koruyoruz. Diğer taraftan, FİLE operasyonlarına yönelik internetten alışveriş platformunun Avrupa yakasında hizmet vermeye başladığını biliyoruz. File operasyonlarında online satışlara başlanmasının uzun vadede büyümeyi destekleyeceğini düşünüyoruz. Ayrıca şirketin yurtdışı operasyonlarda gösterdiği lokalleşme stratejisini olumlu değerlendiriyoruz. Yeni yasal düzenlemelerin tamamen fiyatlandığını düşünüyor, belirsizliğin ortadan kalmasının hisse üzerindeki baskıyı azaltacağını öngörüyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım