BİM 2018 / 12 Aylık Bilanço Analizi / GCM Yatırım – (13.03.2019)

BİM Mağazaları’nda güçlü operasyonel performans…

Türkiye’de 2018 yılında artan gıda enflasyonu, sektörün ciro bakımından olumlu etkilenmesini sağlamıştır, BİM tarafında da bunun avantajları görülmektedir. Şirketin bu sayede düşük stok maliyetleri ile de rekabetçi avantaj elde ettiğini düşünüyoruz. Bazı büyük süpermarketlerde raf maliyetleri, ürünlerin pazarlama giderleri fiyatlara fahiş olarak yansıtılmasının aksine, BİM gibi raf düzenini ön plana çıkarmayan marketler maliyetleri aşağı çekiyor ve tüketiciye daha ucuz maliyetli ürün sunabiliyor. Bu maliyet yönetimi konusunda markaların raf parası, ürünün göz hizasında olması gibi unsurların devreden çıkarılarak maliyetlerin azaltılması şirketin kar marjına olumlu yansıyor. Ekonominin mevcut olarak içinde bulunduğu döngüde de, hane halkı ve tüketiciler değişen ekonomik koşullara bağlı olarak ürünler arasında gelirinin imkan verdiği oranda ikame yapmakta, alım kararlarında maliyet unsurunu ön plana çıkarmaktadır. Mevcut durumu bu açıdan BİM açısından avantajlı görmekteyiz.

Şirketin net nakdi vardır, yani borçluluk sorunu yoktur. Finansal kompozisyonun oldukça sağlıklı olmasının yanı sıra, mağaza trafiğinin de yıldan yıla artması bakımından olumlu bir görüntü çiziyor. Şirket 2018 yılında cirosunu yüzde 31 oranında artırarak 32 milyar 323 milyon TL seviyesine yükseltmiş, beklentiden yüksek gelen operasyonel gelirlerin etkisiyle beraber net karını da yüzde 45 artırarak 1 milyar 250 milyon TL seviyesine getirmiştir. Dönemsel 4. çeyrek karı ise ortalama piyasa beklentisi ve bizim de beklentimiz olan 300 milyon TL üzerinde 359 milyon TL olarak gerçekleştirmiştir.

2018 yılında BİM’in de dahil olduğu indirimli gıda perakendecileri, sektör ortalamasının üzerinde büyüme kaydetmiştir. Şirket operasyonlarının büyük çoğunluğunu TL üzerinden gerçekleştiriyor, bu bakımdan döviz kaynaklı önemli bir riske maruz kalmamaktadır. Buna karşılık 2018 yılında serbest nakit akımı oranında %3,3 seviyelerinden %0,7’ye doğru bir yavaşlama gerçekleşmiştir. Şirketin devam eden istikrarlı büyümesi ve talep inelastikiyeti kapsamında güçlü ciro büyümesi kaydetmeye devam etmesini bekliyoruz. Şirketin 2019 beklentisi de %25 ciro artışı olması yönündedir. Bunun yanı sıra, FVAÖK marjı için %5, yatırım harcamaları için de 1 milyar 100 milyon TL hedeflemektedir. 2018’de tüm operasyonları dahilinde 713 mağaza açılışı gerçekleştiren şirket; 2019 yılında BİM Türkiye, Fas, Mısır ve File toplamında 820 mağaza açılışı hedeflemektedir.

Şirket düzenli olarak 6 aylık dönemlerde temettü ödemesi yapmaktadır. Bu geleneği bu yıl da bozmayacak olan şirket 2018 yılı karından %2,9 temettü verimiyle hisse başına brüt 2,4 TL temettü dağıtacak. Şirket aynı zamanda %100 de bedelsiz sermaye artışı yapacak.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN