BİM 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Oyak Yatırım – (07.11.2016)

Bim’in üçüncü çeyrek net karı piyasa beklentilerinin %11 üzerinde gerçekleşti

Fiyat (TL) 47.00

Hedef Fiyat (TL) 64.00

Yükseliş Potansiyeli 36%

BİM üçüncü çeyrekte geçen seneye göre net karını %2 artırarak 172 milyon TL seviyesinde açıkladı. Piyasa beklentisi 155 milyon TL net kar açıklanması yönündeydi. Şirketin satış büyümesindeki yavaşlama devam etse de, özellikle brüt kar marjındaki artış karlılığı beklentilerin üzerine taşıdı. Faaliyet kar marjı (FAVÖK) %4.7 olarak beklenirken gerçekleşen rakam yaklaşık 50 baz puan yukarıda ve %5.2 seviyesinde açıklandı. Böylece 3Ç FAVÖK rakamı da beklentilerin %9 üzerine çıkmış oldu. Piyasanın sonuçlara pozitif tepki vermesini bekliyoruz ve hisse için olumlu görüşümüzü koruyoruz.

Şirketin eş mağaza satış büyümesi bu çeyrekte %4.2 olarak açıklanırken, geçen çeyrekte aynı veri %4.8 seviyesindeydi. Zayıf tüketici talebinin satış rakamlarına yansımasının devam ettiğini ve düşen enflasyonun da büyüme üzerinde baskı kurduğunu söyleyebiliriz.

Ciro büyümesinde yaşanan yavaşlamaya rağmen, Bim’in özellikle maliyet iyileştirmeleri sayesinde karlılığını korumasını ve FAVÖK rakamının yıllık bazda %15 büyüme kaydetmesini olumlu buluyoruz.

Son olarak 3Ç döneminde şirketin nakit akışının da güçlü seyrettiğinin ve net nakit pozisyonunun geçen çeyreğin sonunda 350 milyon TL seviyesindeyken, bu çeyrekte 633 milyon TL’ye yükseldiğinin altı çizilmelidir.

Şirket yönetiminin bugün öğleden sonra gerçekleştireceği telekonferans sonrası Bim için tahminlerimizi güncellemeyi planlıyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN