BİM 2015 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (09.11.2015)

BIMAS – 3Ç15 Değerlendirmesi

Beklentilerin bir miktar üzerinde Bim Mağazalar (BIMAS), 3Ç15 döneminde beklentilerin %8, geçen yılın ise %46 üzerinde 169milyon TL net kâr açıkladı. Operasyonel kârlılık beklentilere parelel gelirken, net finansman gelirlerindeki artış, net kârın beklentilerin bir miktar üzerinde gelmesinin temel nedeni oldu. Sonuçların hisse fiyatı üzerindeki etkisinin ‘sınırlı pozitif’ olacağını düşünüyoruz.

LfL büyümenin yanında yeni mağazalar kaynaklı ciro büyümesi Şirketin net satış gelirleri piyasa ortalama beklentisine paralel, geçen yılın ise %19 üzerinde 4,45milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Yılın üçüncü çeyreğinde aynı mağazalar (Like for Like) ciro büyümesi yıllık %11,2 olurken, aynı mağazalar sepet hacmi yıllık %9,2 arttı. Özel markalı (private label) ürünlerin toplam ciro içerisindeki payı Eylül 2015 sonu itibariyle %69,1 seviyesinde gerçekleşti (6A15’te %69,7, 9A14’te %68,7).

Yurt içi ve yurt dışı mağaza büyümesi devam etti Şirket üçüncü çeyrekte Türkiye’de 56, Fas’ta 11 ve Mısır’da da 11 yeni mağaza açılışı gerçekleştirdi. Böylece Türkiye’deki mağaza sayısı 4.878’e, Fas’ta 269’a ve Mısır’da da 127’ye ulaştı. Şirketin indirimli süpermarket zinciri olan FİLE’de ise bugüne kadar 6 mağaza açılışı gerçekleşirken, yılsonuna kadar 3 mağaza açılışı hedefleniyor.

FAVÖK’te büyüme beklentilere paralel gerçekleşti 3Ç15’te brüt kâr marjının geçen yıla göre 0,7 puanlık iyileşmeyle %16,4’e yükselmesi, operasyonel kârlılıktaki iyileşmeyi desteklerken; pazarlama ve satış giderlerindeki yıllık %22’lik artışın etkisinde geçen yıla göre 0,3 puanlık artış göstererek %12,2’ye yükselen faaliyet giderlerinin net satışlara oranı, operasyonel kârlılıktaki büyümeyi bir miktar sınırladı. Yine de FAVÖK’ün beklentilere paralel, geçen yılın %31 üzerinde 230milyon TL; FAVÖK marjının da geçen yıla göre 0,5 puan artışla %5,2 seviyesinde gerçekleşmesini ‘olumlu’ buluyoruz.

Operasyonel olmayan tarafta ise, kambiyo kârlarındaki artışın ağırlıklı etkisiyle, 5milyon TL’den 27milyon TL’ye yükselen net finansman gelirleri, net kâr büyümesini destekleyen bir unsur oldu.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir