Biden, ‘yumuşak güç’ ve ‘müttefiklik’

Bir hafta sonra, ABD’nin seçim sistemi gereği, eyaletlerdeki seçmenleri temsilen seçilmiş ‘delgeler’, gerçekleştirecekleri oylama ile ABD’nin bir sonraki Başkan ve Başkan Yardımcısı’nın yanı sıra, eyaletleri bazında önemli pozisyon için de karar verecekler. Bu oylamadan, tarihi bir sürpriz olmazsa, Joe Biden ve Kamala Harris seçilecek. Biden’ın, başkan seçildiğinin netlik kazanmasından sonra, yaptığı pek çok açıklama, Başkan Trump’ın ‘dünya jandarmalığı’ndan ABD’yi uzaklaştırma mesajlarının aksine, ‘patron geri döndü’ yönünde mesajlar olduğu gözleniyor. Bununla birlikte, Biden ısrarla ‘sert güç’ unsurlarıyla dünya meselelerine müdahale edecek bir ABD yerine, son noktaya kadar ‘yumuşak güç’ unsurlarıyla mücadele edecek bir ABD imajı çiziyor; mesajlarını buna göre veriyor. Başkan Obama döneminde, Cumhuriyetçi Bush’a göre, ABD 10 kat daha fazla drone bazlı hava saldırısı gerçekleştirdi. Bu nedenle, Başkan’ın Demokrat veya Cumhuriyetçi olması, ABD’nin ‘askeri müdahale’ eğilimi konusunda ‘yanlış’ bir beklenti oluşturmasın. Bununla birlikte, Biden ‘çok taraflılık’ ilkesine olan inancıyla, daha ‘barışçıl’ çözümler için çaba sarf edecek, hiç kuşkusuz.

İran’ın nükleer programının baş fizikçisi Muhsin Fahrizade’ye suikast girişiminden 2 gün önce, Clinton döneminin dışişleri bakanı Madeleine Albright’ın Biden’a ‘sakın Obama dönemindeki nükleer anlaşmaya geri dönme’ çağrısına rağmen, ABD kanadından suikastın arkasında İsrail’in olduğu açıklaması ve Biden’ın ‘nükleer anlaşma’ya geri dönüleceği açıklaması, Orta Doğu’da Netanya’nun İsrail’in de başını belaya sokan ‘tehlikeli’ tercihlerinin ve Turmp’ın ekibinin zorladığı ‘zehirli’ ilişkilerin aksine, İran’ın üzerindeki baskıyı daha da artırmak için, bölgede aralarında ‘husumet’ olan ülke ve tarafların, örneğin Katar ve Suudi Arabistan’ın ‘barıştırılması’na yönelik çabaların hızlanacağına işaret ediyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN