Başkan Biden’ın ilk 100 günü

Sadece ABD değil, tüm dünya 46. Başkan Joe Biden’ın bugün Washington’da gerçekleşecek yemin törenine kitlenmiş durumda. Daha pazartesi gününden ABD’nin başkentinin sokaklarında ‘Trump yanlısı’ kimi milis gruplarının ‘silahlanmış’ halde dolaşıyor olmaları, Başkan Trump’dan görevi devralan Başkan Biden’ın işinin ne kadar zor olduğuna işaret ediyor. 6 Ocak’ta ABD Kongresi’nin protestocular tarafından basılması ve konunun ‘vatan hainliği’, ‘isyan’, ‘darbe girişimi’ gibi kavramlar üzerinden tartışılması, Biden’ın göreve başladıktan sonra ki ilk 100 günlük programına yönelik merak ve beklentileri yükseltmiş durumda.

Çünkü, Amerikan halkının geniş bir kesimi, Başkan Biden’in ilk 100 günlük adımlarının ABD’nin dünyada bozulan imajını düzeltmek noktasında, ses getirici başlıklara yoğunlaşmasını arzu etmekte. Bu başlıkları, ırk ayrımcılığına yönelik artan tartışmaları, etnik kimlikler arasındaki çatışmaları giderecek adımlar; ‘Kovid-19’a karşı ulusal çapta ve geniş kapsamlı bir mücadele programının ilan edilmesi; mültecilere ve göçmenlere yönelik etkili adımlar; ülkenin güvenlik birimlerine ve adalet sistemine yönelik güvenin güçlendirilmesi; müttefiklerle ilişkilerin güçlendirilmesi ve küresel bir demokrasi zirvesinin gerçekleştirilmesi ve ABD’nin küresel iklim değişikliğinde ‘lider ülke’ yapma kararlılığı olarak sıralayabiliriz.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN