Banvit Şirket Raporu / Oyak Yatırım – (23.07.2012)

Çok oyunculu kümes hayvanları sektöründe lider.

Banvit ana segmenti olan kümes hayvanı ürünlerinin yanında “Banvit Kırmızı” markası ile giriş yaptığı kırmızı et, yem ve işlenmiş ürünler pazarlarında da faaliyet göstermekte. Şirketin güçlü marka imajı ve sektördeki başarılı geçmişi şirkete fiyatlama gücünü de yanında getiriyor.

Kümes hayvanı ürünleri segmentinden gelen pozitif sinyaller…

Banvit için %17 artışla 1. çeyrekte tarihi zirve yapan, 2. çeyrekte de artışını sürdüren tavuk fiyatlarıyla birlikte artan talep ve sabit kalan maliyetler pozitif bir görünüm oluşturmakta. Başta en büyük mısır üreticisi ABD olmak üzere dünya genelindeki kuraklık nedeniyle dış piyasada artan mısır fiyatları yurtiçi pazarda sabit kalırken maliyetler de yatay seyrediyor. Artan ihracat ile azalan arz sonucu artan fiyatlar ile tüketicinin kırmızı etten beyaz ete doğru geçişi karlılığı olumlu etkiliyor (Brüt marj: 1Ç11: %9.9, 1Ç12: %15.4).

2. çeyrek sonuçları kısa vadeli katalizör olabilir…

İkinci çeyrekte artan karlılığın yanı sıra geçen yılın ikinci çeyreğindeki gibi bir kur farkı zararı (55 milyon TL) yazmayacak olması güçlü bir 2. çeyrek beklememize neden oluyor. Yükselişini sürdüren tavuk fiyatları ve sabit maliyetler FAVÖK marjını %10’lara taşırken (2Ç11: %5.3), şirketin 33 milyon TL civarında FAVÖK ve 13 milyon TL civarında net kar kaydetmesini bekliyoruz.
Muhtemel Riskler…

173 milyon dolarlık mevcut açık döviz pozisyonu şirketin finansalları için en büyük riski oluşturuyor. Doların değer kazanması geçen yıla benzer şekilde kur farkı zararı yazmasına neden olabilir (2011 Kur farkı zararı: 55 milyon TL). Bunun yanında plansız üretim ve salgın hastalık riski de mevcut fiyatları ve talebi etkileyip marjları daraltabilir.

Banvit’i ENDEKSİN ÜZERİNDE GETİRİ tavsiyesi ile araştırma kapsamımıza alıyoruz…

Güçlü operasyonel performansının yanında yüksek tavuk fiyatları ve sabit yem fiyatlarından ötürü artış göstermeyen maliyetler neticesinde oluşan karlılığın yıl boyunca devam etmesini öngörüyoruz. Bunun yanında, şirketin mevcut çarpanları (BANVT 2012T FD/FAVÖK: 6.6x, F/K: 7.0x) benzer şirketlerine göre %19’luk bir FD/FAVÖK ve %48’lik bir F/K iskontosuna işaret etmekte (Benzer şirketler 2012T FD/FAVÖK: 8.2x, P/E: 13.6x). Sonuç olarak, BANVT’i ENDEKSİN ÜZERİNDE GETİRİ tavsiyesi ve %45’lik bir yükseliş potansiyeliyle araştırma kapsamımıza dahil ediyoruz. Şirket için 12 aylık hedef fiyatımız ise 5.98TL’dir.

Banvit şirket raporuna ulaşmak için tıklayınız…

Oyak Yatırım Araştırma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir