Bankalarımız da hızlı davranmalı

TCMB’nin geçtiğimiz haftaki ‘doğru zamanlama’yla gerçekleştirdiği ‘önden yüklemeli’ faiz indiriminin, piyasanın canlanması, özel sektör yatırımlarının hareketlenmesi; dolayısıyla büyüme ve istihdama hızla etkisinin en önemli sac ayağını bankacılık sistemi oluşturuyor.
Enflasyon beklentilerindeki ve küresel merkez bankalarındaki para politikası rota değişikliğine bağlı olarak, dünya ekonomisindeki büyüme trendini, küresel ticareti destekleyici adımların ağırlık kazandığı bir dönemde, TCMB’nin de bu trendi Türkiye Ekonomisi’ne hızla yansıtacak adım attığı bir konjonktürde bankalarımız da hızlı davranmalı.

Türkiye Ekonomisi açısından, 2023’den 2030’a, ihracat hacmimizin küresel ticaret içindeki payını önce yüzde 1’in üzerine, ardından yüzde 1,2 ve sonrasında yüzde 1,5 seviyesine taşıyacak olan temel yol haritası, tarım, madencilik ve sanayi ihracatına konu olan ürünlerimize küresel tedarikçilerin ve tüketicilerin beklentilerini ara vermeksizin yansıtmaktan geçiyor. Bu da, 85 bine ulaşan ihracatçı ailesinden başlayarak, Türkiye’nin hammadde,enerji, ara mamul ve nihai ürün üreticilerini, üretim teknolojilerini, yatırım mallarını üreten tüm reel sektör ekosistemini kapasite geliştirici tevsi, yenileme ve dijitalleşme yatırımlarına özendirmeden geçiyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin