Bankacılık Sektörü Şubat Sonuçları / Yapı Kredi Yatırım

Yapı Kredi Yatırım Bankacılık Sektörü Şubat Sonuçları:

Karlılık gelişiminde kuvvetli Ocak sonuçları ardından beklentilere paralel bir normalleşme söz konusu

Bankacılık sektörünün Şubat net kârı aylık %15 düşüş gösterirken yıllık olarak ise %19 düşüş gösterdi. Sektörün Ocak/Şubat ortalama net kârı ise 2017 son çeyrek ortalamasına göre %5 artış gösterdi.

Zayıflayan yıllık net kar gelişimini etkileyen en temel faktörler ise artış gösteren swap giderleri ve geçen senenin düşük baz etkisi nedeni ile artış gösteren karşılıklar oldu. 2017’nin Şubat ayında bankaların Kredi Garanti Fonu’ndan ilk kez yararlanmaya başlamaları, karşılık giderlerinin bazını oldukça düşürmüştü. Kalkınma&Yatırım bankaları net karlarını yıllık %31 arttırarak diğer banka gruplarına göre olumlu ayrıştılar.

Çeyreklik net kar gelişiminde ise özel bankalar ve yabancı bankalar net karlarını sırasıyla %10 ve %15 arttırarak diğer banka gruplarına göre olumlu ayrıştılar.

Sektörün net faiz marjında Şubat ayında önceki aya göre 1 baz puan düşüş gerçekleşti. TÜFE’ye endeksli tahvillerden daha düşük gelir elde edilirken bu düşüş TL kredi-meduat makasında 32 baz puan artışla telafi edildi. TL kredi getirileri 24 baz puan artarken, TL mevduat faizleri ise 8 baz puan düşüş gösterdi. Mart ayında mevduat faizlerinde önemli bir artış gözlemlemiyoruz. Bu sayede TL kredi-meduat makasında pozitif seyrin devam etmesini bekliyoruz.

Sektörün aktif kalitesi sağlıklı seyretmeye devam etmektedir. Takipteki kredi oranı %2.9 ile önceki aya göre sabit seyretti.

İşbankası, Garanti ve TSKB için AL tavsiyemizi koruyoruz. İşbankası için 9.27TL hedef fiyat öngörüyoruz. İşbankası 0.7x 2018T F/DD ve 5.2x F/K oranları ile işlem görmektedir ve bu çarpanlar son 1 yıllık ortalamalara göre %10 ve %12 iskontoya işaret etmektedir. İşbankası’nın 2018’de özsermaye karlılığını korumasını bekliyoruz. Garanti için 14.32TL hedef fiyat öngörüyoruz. Garanti 1.0x 2018T F/DD ve 6.0x F/K oranları ile işlem görmektedir bu çarpanlar son 1 yıllık ortalamalara göre %1 ve %10 iskontolara işaret etmektedir. Garanti büyük bankalar arasında özsermaye karlılığını (2018T: %17) arttırmasını beklediğimiz tek banka. TSKB için ise 1.97TL hedef fiyat öngörüyoruz. TSKB 0.9x 2018T F/DD ve 5.1x F/K oranları ile işlem görmektedir. TSKB’nin 2018’de özsermaye karlılığını %18.9’a arttırmasını bekliyoruz (2017:%18.4).

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN