Bankacılık Sektörü Raporu / Morgan Stanley – (18.12.2014)

Morgan Stanley, “Türk bankaları şu an için tamamen değerli görünüyorlar”

Morgan Stanley, Tük bankalarının net faiz gelirlerinin baskı altında olmaya devam etmesini beklediğini bilirdi.

Seçim öncesi mali kararlar, düzenleme-denetim ortamı, para politikasının biçimi gibi faktörlerin Türk bankalarının net faiz gelirleri üzerinde baskının devam etmesine yol açacağını öngören Morgan Stanley, zorlanan yurtiçi fonlamanın önemli bir endişe olmaya devam ettiğini ve net faiz marjında 2013 mali yılı seviyesine göre büyümenin zor olacağına inandıklarını vurguladı.

Morgan Stanley, para politikasının gevşetilmesinin sağlayacağı her kazancın kısa ömürlü olacağını hissettiklerini belirtirken, fonlama cephesinde zorlukların eninde sonunda baskın çıkacaklarını savundu.

2015’e girerken Türk bankalarının varlık kalitelerini değerlendirmenin zor olduğunu belirten Morgan Stanley, makro ortamın genel olarak destekleyici olduğunu, bununla birlikte yapısal olarak bankaların yüksek marjinal borçluluk ve bazı kredi arz zorlamaları nedeniyle daha kırılgan hale geldiklerine işaret etti.

2015’in 2014’e benzer olmasını beklediklerini ifade eden Morgan Stanley, 2015 yılında sektör genelinde sınırlı büyüme beklediklerini vurguladı. En iyi fonlama profiline sahip banka olarak Halkbank’ı işaret eden Morgan Stanley, en muhafazakar risk yönetimi olarak Akbank’ı gösterdi. Bu iki bankaya ‘ağırlığını artır’ tavsiyesi veren Morgan Stanley, ‘ağırlığını azalt’ tavsiyesini verdiği YKB ve Vakıfbank’ın en kötü etkilenecek bankalar olduklarına inandıklarını belirtti.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir