Bankacılık Sektörü Raporu / İş Yatırım – (26.06.2015)

Sektör Raporu: Bankacılık – 19 Haziran itibarıyla haftalık sektör verileri:

Toplam krediler bir miktar geriledi. BDDK’nın açıkladığı haftalık bankacılık sektörü verilerine göre müşteri kredileri 19 Haziran ile biten haftada %0,2 azaldı. Haftalık kredi daralmasında TL cinsi bireysel krediler etkili oldu. Özellikle kredi kartları ve nakit ihtiyaç kredileri ve bir miktar da taksitli ticari kredilerde küçülme görüldü. YP cinsi müşteri kredileri ise dolar bazında %0,4 arttı. Kur etkisinden arındırılmış kredilere bakıldığında haftalık %0,3 gibi sınırı bir azalma görülürken yıllık kredi büyümesi %18,8 oldu. 13 haftalık hareketli ortalamaya göre kur etkisinden arındırılmış kredi büyümesi geçen haftaki %20,1 düzeyinden %18,7 düzeyine geriledi. Tüketici kredilerinde ise bu gösterge %13,4’ten %12,3 düzeyine yükseldi. Tüketici kredileri ve kredi kartları toplamı haftalık %0,4 düşüşle yıllık %11,2 düzeyinde yatay kaldı. 

Banka dışı YP mevduatta büyüme sürüyor. Müşteri mevduatları haftalık %0,6 azalırken gerileme TL cinsi mevduattan kaynaklandı. YP müşteri mevduatları haftalık %0,8 artarken kur etkisinden arındırılmış mevduat büyüklüğünde YP mevduatın payı %33,3 ile zirveye yükseldi. TL mevduat daralmasının görüldüğü haftada bankaların repo fonlaması önceki haftaya göre %2,5 arttı.

Kredi mevduat spredlerinde iyileşme sürüyor. Merkez Bankası’nın haftalık verilerine göre TL cinsi bireysel kredi faiz oranları tüketici ve ticari segmentte önceki haftaya göre ortalama 40 baz puan ve 62 baz puan iyileşti. TL cinsi mevduat maliyetlerinin yataya yakın kaldığı haftada kredi mevduat spredlerinde iyileşme görüldü. Haziran ayı içerisindeki gelişmeler neticesinde sektörün spredleri önceki aya göre iyileşme kaydediyor.

Tahsili gecikmiş alacaklar yatay kaldı. Toplam tahsili gecikmiş alacaklar önceki haftaya göre sınırlı bir biçimde %0,2 artarken sektörün TGA oranı %2,82 düzeyinde yatay kaldı. TGA artışı tüm kredi segmentlerinde görülürken ağırlıklı olarak özel sermayeli mevduat bankaları ile katılım bankalarından kaynaklandı. Kamu bankalarının TGA’larında ise sınırlı gerileme görüldü. Kredilerde değer düşüşü karşılık oranı da yılsonuna göre önemli bir değişim göstermeyerek %73 düzeyinde gerçekleşti.

Raporun devamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir