Bankacılık Sektörü Hisse Senetleri

Son altı ayın parlayan sektörü banka hisseleri yüzde 30’un üzerindeki değer artışları ile dikkat çekerken, hisselere olan yatırımcı ilgisi devam ediyor. İMKB’de yer alan banka hisselerinin yüzde 50’den fazlası yabancıların elinde bulunuyor.

Bankaların son altı ayda göstermiş olduğu performans İMKB 100 Endeksi’nin de tırmanışa geçmesini sağladı. Banka hisseleri son altı ayda yüzde 32 değer kazanırken, İMKB 100 Endeksi yüzde 25 oranında yükseldi. Borsanın derinliği yüksek likit hisseleri olan bankalara ilgi devam ediyor.

Gelişmelere bakıldığında uluslararası finans çevrelerinin önde gelen yayınlarından The Banker dergisinin açıkladığı dünyanın 1000 büyük bankası listesine, bu yıl 15 Türk bankası girdi. “Ödenmiş sermaye” büyüklüğüne göre yapılan sıralamada İş Bankası 9.2 milyar dolarla 115’inci, Akbank 8.2 milyar dolarla 124’üncü ve Garanti Bankası 7.7 milyar dolarla 134’üncü sırada yer aldı.

Öte yandan, Avrupa’da kriz sırasında en fazla etkilenen sektörlerin başında yer alan bankacılık sektöründe hala sıkıntı aşılmış değil. Aralarında Goldman Sachs, BNP Paribas, Morgan Stanley, Societe Generale, Credit Agricole’un da bulunduğu birçok banka 40 milyar euro’luk tasarruf yapmak için maliyetleri yüzde 10 indirme kararı aldı. Buna göre 182 bin kişinin işsiz kalacağı belirtiliyor. Ancak güçlü duruşu ile ayakta duran bankalar ilgi odağı. Avrupa krizi sırasında Türk bankaları ise göstermiş oldukları performansla yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor.

Güçlü yapıyla notları arttı

Banka hisseleri en fazla yabancıların elinde bulunuyor. Banka sektöründeki yatırımcı dağılımına bakıldığında yüzde 50’den fazlasının yabancı yatırımcıların elinde bulunduğu gözleniyor. Olumlu gelişmeler yabancıların hisselerde pozisyon artırmalarını sağlıyor. Temmuz başında Moody’s, Türkiye’nin ülke ekonomisindeki düzelmeye bağlı olarak bankaların çeşitli notlarında iyileştirmeler yaptı. Moody’s, 16 Türk banka ve finans kuruluşunun notlarını revize etti.

Bankaların güçlü yapıları notlarının yükselmesini sağladı. TL cinsinden mevduat notlarında en büyük 7 bankadan Ziraat, Halk ve Vakıflar Bankası’nın notları birer basamak yükseldi. Öte yandan, üç yabancı bankanın yurtdışındaki ana sermayedarlarının zaafiyetleri bu bankalara olumsuz etki etti. Bu nedenlerle bazı bankaların notları yükselirken, bazılarınınki düştü. Bir kısmının notu da teyit edildi.

Banka sektör hisselerinin performansına bakıldığında ise yüksek oldukları gözleniyor. Banka sektör endeksi son 6 ayda yüzde 32.13 değer kazandı. Ancak üç bankanın değer artışı yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşti. Vakıflar Bankası son 6 ayda yüzde 63 oranında değer kazanırken, T. Halk Bankası yüzde 55.15, İş Bankası (C) ise yüzde 52.37 değer kazandı.

Endeks üzerinde ağırlığı yüksek olan bir diğer banka olan Garanti Bankası’nın yüzde 27.32 oranında getiri sağlaması ise endeksi de ister istemez olumlu yönde etkiledi. Son 6 ay içerisinde banka hisseleri içerisinde tek değer kaybeden banka hissesi Finansbank ve Denizbank oldu. Finansbank’ın sahibi olan Yunanistan’ın en büyük bankası National Bank of Greece (NBG)’nin haziran ayında, Finansbank’ta hisse satışına gideceğini açıklaması hisseler üzerinde baskı oluşturdu.

Denizbank’ın satış haberi ile başlayan süreç de hisselere olumsuz yönde etkiledi. Global kriz sürecinde yaşanan gelişmeler sonucunda Fransa – Belçika bankası Dexia, sahibi olduğu Denizbak’ı satışa çıkardı. Talip olan Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın CEO’su German Gref konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, bankanın varlıklarda negatif unsurların keşfedilmesi halinde, Denizbank için daha düşük bir fiyatı gündeme getireceklerini dile getirdi. Bu açıklama hissede ister istemez gerilemeye neden oldu.

Zeynep Aktaş / Milliyet

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir