Bankacılık Sektörü / Garanti Yatırım – (12.01.2016)

2016 Beklentileri Gelirlerde Güçlü Artış ve Varlık Kalitesinde İhtiyatlı Tutum

Büyük ölçekli bankalar (Akbank, Garanti, Halk Bankası ve İş Bankası) 2016 beklentilerini açıkladı. Akbank haricinde bankaların 2016 tahminlerini büyüme ve varlık kalitesi noktalarında ihtiyatlı buluyoruz. 2016 yılında %25 net kar büyümesi bekleyen Akbank ise en iyimser beklentilere sahip banka olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca bankalar, faaliyet giderleri ve ücret ve komisyon gelirleri noktalarında olumlu beklentilere sahiptir. Bankaların 2016 hedefleri yaklaşık %18-%20 net kar büyümesine işaret etmektedir. Bu kar büyümesi konsensüs beklentileriyle uyumlu iken, bizim %15 kar büyümesi beklentimizin bir miktar üzerindedir. Sermaye yeterliliğine ve genel karşılıklara ilişkin gevşeme önlemlerinin devreye girmesi beklentileri ile beraber, bankaların 2016 tahminlerini banka hisse performansları açısından destekleyici buluyoruz.

Ø Sektörün kredi büyümesi açısından bankaların tahminleri %12 ve %15 arasında değişmektedir. Öte yandan mevduat büyümesi tahminleri ise %10 ve %15 arasındadır.

Ø Kredi mevduat makasında iyileşme beklentisi ve TÜFEX gelirlerinde daha ihtiyatlı görünüm neticesinde, net faiz marjı açısından bankalar 2016’da yatay bir seyir öngörmektedir.

Ø Ücret ve komisyon gelirlerinde bankaların büyüme beklentileri %9 ve %17 arasında değişmektedir. Bu kalemde en iyimser beklentiye Halkbank.

Ø Bankalar faaliyet giderlerinde genel olarak TÜFE’nin bir miktar üzerinde artış beklemektedir. Bu kalemde en fazla artış beklentisine ise %15 ile Halkbank sahiptir.

Ø 2016 tahminlerinde en fazla dikkat çeken noktalardan birisinin varlık kalitesi olduğunu görmekteyiz. Küresel ekonomik gelişmeler, makro belirsizlikler, artan jeopolitik riskler ve yurtiçi talebe ilişkin endişeler; bankaların takibe düşen kredi tahminlerinde daha ihtiyatlı olmasına yol açtı. Varlık kalitesi alanında özellikle İş Bankası’nın diğer bankalara göre daha ihtiyatlı olduğunu düşünüyoruz.

Bankalar özelinde öne çıkan temel noktalar;

Ø Akbank 2016 için en iyimser beklentilere sahip banka olarak öne çıkmaktadır. Banka 2016’da %25 kar büyümesi beklerken, varlık kalitesinde önemli bir bozulma öngörmemektedir.

Ø Garanti Bankası 2016 için takipteki krediler oranı projeksiyonu %3.1 olup, bu tahminde 30 baz puan yukarı yönlü risk unsurunun mevcut olduğu belirtilmiştir. Marj tarafında ise olumlu görünüme sahip.

Ø Büyüme ve varlık kalitesi tarafında Halkbank’ın 2016 tahminlerini olumlu olarak değerlendiriyoruz. Düşük baza sahip olması nedeniyle Banka’nın ücret ve komisyon gelirlerindeki yüksek büyüme beklentisini ise makul buluyoruz.

Ø İş Bankası 2016 için açısından ihtiyatlı beklentiler açıkladı. Banka’nın takipteki krediler oranında 60 baz puanlık artış beklentisi ise varlık kalitesi açısından en öne çıkan noktadır.

Raporun (İnglizce) devamı için tıklayın.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN