Bankacılık Sektörü Analizi / İş Yatırım – (07.11.2014)

Son hafta kredilerde sınırlı bir büyüme var.

BDDK’nın açıkladığı haftalık bankacılık sektörü verilerine göre müşteri kredileri 31 Ekim ile biten haftada %0,5 arttı. Haftalık kredi büyümesinde TL cinsi işletme kredileri (%2,2), kredi kartları (%1,6) ve taksitli ticari krediler (%0,7) etkili oldu. Ancak ekim ayında aylık bazda kredi büyümesi %0,2 ile düşük düzeyde gerçekleşti. Tüketici kredileri bu ayın en zayıf alt segmenti oldu. Kur etkisinden arındırılmış kredilere bakıldığında haftalık %1,1 gibi bir artış görülürken yılbaşından bu yana toplam kredi büyümesi %14,1 oldu. 13 haftalık hareketli ortalamaya göre kur etkisinden arındırılmış kredi büyümesi %16,3 düzeyine yükseldi. Tüketici kredilerinde ise bu gösterge %13,2 düzeyine gerileyerek önceki haftaya göre 91 baz puan düştü. Tüketici kredileri ve kredi kartları toplamı haftalık sadece %0,1 artışla yılbaşından bu yana %4,8’e ulaştı.

Mevduatlarda daralma devam etti. Müşteri mevduatları haftalık %0,3 azaldı. Ekim ayında aylık bazda düşüş %0,2 oldu. Mevduatların kırılımına baktığımızda TL’nin aylık %1,1 azaldığını ve TL’nin eşit ağırlıklı döviz sepetine göre aylık %3,6 değer kazancının da toplam mevduattaki gerilemede etkili olduğunu görüyoruz. YP müşteri mevduatları ABD doları bazında bu ay %3,8 artış kaydetti. TCMB’nin piyasaya sağladığı fon miktarının ay sonuna doğru arttırdığı ve maliyetini düşürdüğü haftada bankalar TL repo fonlamasına yöneldi.

Tüketici kredilerinde TGA oluşumu görüldü. Bu hafta toplam tahsili gecikmiş alacaklar önceki haftaya göre %1,6 artarken sektörün TGA oranı 3 baz puan kötüleşerek %2,97 düzeyinde oldu. Haftalık bozulma özel ve yabancı sermayeli mevduat bankalarının tüketici kredileri portföyleri ağırlığında gerçekleşti. Ekim ayında TGA %1,9 artarken TGA oranı da 5 baz puan artış kaydetti.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir