Bankacılık Sektörü 2017/3. Çeyrek Kâr Tahminleri / TEB Yatırım

TEB Yatırım – 3Ç17 Banka Kar Tahminleri

Yapı Kredi Bankası bu çeyrek öne çıkıyor

3.çeyrekte karlılık momentumu yavaşlıyor. İzleme listemizde bulunan bankaların, yüksek TL mevduat maliyetleri nedeniyle kredi mevduat marjlarındaki daralma ve yatay komisyon gelirleri nedeniyle çekirdek gelirlerinin %3 çeyreksel bazda daralmasını bekliyoruz. TL kredi mevduat marjının izlediğimiz bankalarda çeyreksel bazda 19 puan daralmasını beklerken net faiz marjının 28 puan gerilemesini bekliyoruz. Alım satım zararları da özel bankaların karlılıklarını olumsuz etkileyecektir. Bunları değerlendirdiğimizde, izlediğimiz bankaların net karlarının çeyreksel bazda (temettüye göre ayıklandığında) %15 daralmasını bekliyoruz. Diğer yandan, özsermaye karlılıkları %13 seviyesine gerilemesini bekliyoruz ki bu rakamda bizim sermaye maliyeti rakamımız olan %16’nın gerisindedir.

Yapı Kredi Bankası bu çeyrek öne çıkıyor. TL spread gelişimi bankanın çeyreksel performansını değerlendirmemiz açısından bizim için önemli bir faktördür. Yapı Kredi Bankası’nın TL kredi mevduat marjının bu çeyrekte çeyreksel bazda 8 puan ve swap düzeltilmiş net faiz marjınında 8 puan artmasını bekliyoruz. Maliyet tarafından benzerlerine göre daha iyi performans göstermektedir. Faaliyet giderleri yıllık bazda yatay kalmıştır. Rakiplerde ise bu rakam %15 artmıştır. 3.çeyrekteki net kardaki çeyreksel %19 düşüş ağırlıklı olarak karşılık giderleri ve swap ilintili alım satım zararlarından kaynaklanmaktadır.

Garanti Bankası gelirler açısından en iyi ikinci banka konumundadır. Garanti’nin karlılığı artan karşılık giderleri (150 milyon TL serbest ve 33 milyon Eur vergi cezası için karşılık) sebebiyle çeyreksel bazda %5 düşecektir. Toplam kredi mevduat marjı çeyreksel bazda yatay kalacağını düşünürken bununda Yapı Kredi’den sonra bu konuda en iyi ikinci banka yapmıştır. Akbank’ın kredi mevduat marjının 35 puan daralmasını beklerken bunu düşük faaliyet giderleriyle kompanse etmesini bekliyoruz. Artan faaliyet giderleri, yüksek kredi mevduat maliyetleri ve alım satım zararları sebebiyle İş Bankası’nın karının %8 çeyreksel bazda daralmasını bekliyoruz. Halkbank baktığımız bankalar arasında, yüksek mevduat maliyetleri, artan faaliyet giderleri ve düşük gelir yaratımı ile çeyreksel bazda karından en fazla gerileme göreceğimiz banka olacağını düşünüyoruz. 270 milyon TL’lik temettü geliri net karı destekleyici unsurdur. Vakıfbank’ın çeyreksel karının azalan net faiz marjı ve artan mevduat maliyetleri sebebiyle %21 daralmasını bekliyoruz. Gelirlerdeki kuvvetli artış ve yatay karşılık giderlerinin etkisiyle, TSKB’nın çeyreksel karını %4 oranında arttırmasını bekliyoruz. Albaraka’nın çeyreksel karı en yüksek daralmalarından birini yaşayacak. Bankanın, ortaklıklarından gelirleri ağırlıklı olarak yılın ilk yarısında yazmasından dolayı yılın ikinci yarısında buradan katkı olmayacağından net karında ciddi daralma olacaktır.

TEB Yatırım tarafından hazırlanan Bankacılık Sektörü 2017 / 9 Aylık Kâr Tahminleri Orijinal Raporu için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN