Bankacılık Sektörü 2013 / Turkish Yatırım

Turkish Yatırım’ın 2013’de Bankacılık Sektör Yorumu ve Önerdiği İki Banka Senedi:

Bankalarda 2013 için net faiz marjında yatay hareket beklerken, kar büyümesinin kredi büyümesi kaynaklı ( KOBİ ve Konut) artan hacimlerle sağlanabileceğini düşünüyoruz. Bankacılık sektöründe kar artış beklentimiz ise %13 seviyesinde bulunmaktadır. İhtiyaç kredileri ve kredi kartlarının yapılan düzenlemeler bir miktar baskı yaratacaktır sonuç olarak gelecek yıl %19 kredi büyümesi beklemekteyiz.

%19’luk kredi büyümesi beklentimizle birlikte komisyon gelirlerinin kapsamımızdaki bankalar için yıllık bazda %21 artacağını düşünüyoruz.
Tahvil faizindeki gerileme ile düşen faiz ortamı ve artan uzun vadeli fonlama imkanları da olumlu görüşü destekleyen ana unsurlardır.

Güçlü ekonomik büyüme ve düşük gerçekleşecek işsizlik neticesinde 2013 için aktif kalitesinde önemli bir bozulma yaşanmayacağını düşünüyoruz.
Sektörde öncelik verdiğimiz hisseler ; Halkbank ve Yapı Kredi Bankası

Halkbank’ı, yüksek özsermaye karlılığına göre ucuz çarpanlar, daha yüksek getirili KOBİ kredileri pozisyonu, %91 olan kredi mevduat oranı, düşük yabancı fonlama pozisyonu ve 23,30 TL hedef fiyatımız ile ilk tercihimiz yapıyoruz.

Yapı Kredi Bankası ise düşen mevduat maliyetlerinden en olumlu etkilenen banka olması, bireysel kredi büyümesine odaklanmaya devam etmesi ve 5,80 TL hedef fiyatımız ile ikinci tercihimiz olmaktadır.

Turkish Yatırım 2012 Gerçekleşmeler ve 2013 Srateji Raporu

(Rapor için tıklayın.)

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir