Bankacılık Sektörü – 2. Çeyrek Kar Tahminleri / Oyak Yatırım – (20.07.2012)

Yavaşlayan büyümeye uyum sağlandı…

Krediler ve karlılık. Merkez Bankası’nın kararlarının bankaların karlılık kalitesini arttırmasını kimse beklemiyordu. Komisyon gelirlerindeki yasal düzenlemenin olumsuz etkisi olmasa, karlılıkta artış kaçınılmazdı. Seçici kredi büyümesi bankaların karlılığını olumlu etkilemeye devam ediyor. Nispeten yüksek kalan mevduat faizleri, daha yüksek getirili KOBI ve tüketici kredileriyle bertaraf edilmiş gözüküyor. Hazine kâğıtlarından elde edilen karların büyük kısmı gerçekleşmiş bulunuyor. Bu da önümüzdeki dönemde bankaların bunları krediye çevirmesine imkân sağlayacaktır. Yabancı kaynakta sıkıntı olmadığını düşünürsek hâlihazırdaki kredi büyümesi sürdürülebilir duruyor.

Basel II olumlu. Bankalar sermaye tüketen krediler yerine son dönemde kredilerinde seçici davranıyorlar. Bu bazı bankaların verimlerinin artmasına sebebiyet veriyor. Bu gelişmenin olumsuz tarafı, bankalar önümüzdeki dönemde düşük getirili yatırım kredilerini finanse etmekte isteksiz olacaklardır. Bunun yerine sermayeyi yüksek getirili kredilerde, talep olduğu sürece, değerlendirmeyi sürdüreceklerdir.

Gider kontrolünün sonuna gelindi. Maliyetlerin daha fazla aşağıya çekilmesi zor gözüküyor. Bu sebeple şube ağını daha verimli kullandıran KOBI ve tüketici kredilerinin önemi daha ön plana çıkıyor. Son dönemki gelişmelere bakınca, VAKBN KOBI kredilerinde büyümesiyle ve ISCTR kredi büyümesi ve tahvil alımları ile iyi bir zamanlama yakalamış gözüküyor. HALKB ve YKBNK yüksek getirili kredi vermeye devam ediyor. Özet olarak, verimlik artışı gider gelir dengesi daha yüksek olan bankaları olumlu etkiliyor.

2. çeyrekte ön plana çıkanlar. Katılım ve yatırım bankalarında ciddi bir sürpriz gözükmüyor. Artan kredi marjları azalan komisyon gelirleri ve faaliyet giderleri dolayısıyla karlılığa tam yansımıyor. SKBNK’ın karının geçen çeyrek civarında gerçekleşmesini bekliyoruz. YKBNK temettü geliri olmayan bu çeyrek giderlerin etkisiyle çeyreksel olarak düşük bir kar açıklayacak. VAKBN düşük kara rağmen aktif kalitesini arttırıp, çeşitlendiriyor. ISCTR beklenenden az temettü geliriyle geçen senenin altında kar açıklayabilir. AKBNK’ta kredilerin yeniden fiyatlanması beklenenden uzun sürüyor. GARAN ise komisyon gelirlerindeki yöntem yüzünden benzer bankalardan göreceli olarak daha zayıf kar açıklayabilir. HALKB’ın karlılığı beklentilerin çok önünde gidiyor.

Tavsiye değişiklikleri. ISCTR’yi son dönemki performansı sonrası ENDEKSE PARALEL getiriye çekiyoruz. ASYAB ve ALBRK’yı Basel’den beklentimizden daha az etkilenen SYR’leri sebebiyle yukarı çekiyoruz. HALKB ön plana çıkan tavsiyemiz olurken, AKBNK için kısa vadede çok olumlu bir görüşümüz yok. Bankalar için genel olarak Nötr görüşümüz devam ediyor.

Bankacılık Sektörü 2. Çeyrek Kar Tahminleri için tıklayınız.

OYAK Yatırım Araştırma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir