Para & Borsa

Bank Asya Hisse Yorumu / İş Yatırım – (26.04.2014)

Bank Asya Hisse Yorumu

Bankanın toplanan fonları ve kredileri ilk çeyrekte %20 oranında daraldı. Bu durum bankanın net kar payı marjını bir miktar olumsuz etkiledi ancak yine de %4,3 marj ilk çeyrekte erişilebilir görünüyor. Burada öne çıkan önemli bir gelişme de bankadan fon çıkışının QIB ile stratejik ortaklık açıklamalarından sonra durması oldu.

QIB ile stratejik ortaklık hem banka hem de yatırımcı açısından faydalı bir gelişme ve banka yönetimi görüşme sürecinin olumlu sonuçlanacağı kanaatinde. Bank Asya yetkilileri QIB’nin açıklamalardan önce yetkili otoritelerle görüşerek bağlayıcı olmasa da olumlu görüş aldığını belirtiyor. O halde, devam eden süreçteki gecikmenin yerel seçimler sonrasında kamu kurumlarındaki detaylı incelemeden kaynaklandığı söylenebilir. Ayrıca bankada stratejik ortaklık sürecinde QIB’nin yaptığı incelemeler de devam ediyor.

Bank Asya’nın daha önce açıkladığı bedelli sermaye artırımı da A tipi hisse senedi sahibi ortakların paylarını tamamen devredebileceği ihtimali nedeniyle iptal edildi. A-101 hisselerinin satışı tamamlanırken %3,8 oranındaki satışın geliri ilk çeyrekte mali tablolara yansıyacak. Bu nedenle zaten güçlü gerçekleşmesi beklenen diğer faaliyet gelirleri A-101 hisselerinin satış geliri ile daha da yüksek olacak. Bu hisse satışından elde edilen gelire göre banka ilk çeyrekte 30 ila 50 milyon TL arasında solo net kar açıklayabilir. Banka, A-101 hisselerinden elde edilen 270-280 milyon TL tutarındaki satış karını bu yıl içerisinde mali tablolarına yansıtacak.
Bu yıl da sorunlu kredilerin bilançodan temizlenmesine devam edilecek. Bankanın tahsili gecikmiş alacak oranı yıl genelinde %5-5,5 düzeyinde olacak. Özel kredi riski de 200 baz puan olarak görülürken etki yine geçmiş dönemlerde oluşan sorunlu kredilerin temizliğinden kaynaklanacak. 2015 yılından itibaren bankadaki sorunlu kredilerin temizliği nihayetlenirken aktif kalitesi görünümünde de normalleşme  bekleniyor.

QIB ile stratejik ortaklık görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması durumunda banka yönetimi günlük işlere olabildiğince hızlı biçimde dönmeyi hedefliyor. Banka sermayesini güçlendirmek için böyle bir durumda yeniden bedelli sermaye artışı ve/veya iştirak satışını gündeme getirebilir.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.


İlgili aramalar:

 • asya bank hisse net
 • asyabank hisse
 • bank asya hisse senedi
 • asyab hisse net
 • altın fiyatları bank asya
 • asya bank borsa
 • asya hisse net
 • asyab hisse yorum
 • asyabank hisse senedi
 • bank asya altın fiyatı
 • bank asya altın fiyatları
 • bank asya hisse fiyatı
 • bank asya hisseleri son durum borsa analiz 2017
 • oyak yatırım bank asya hisse
Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx