Bank Asya Hisse Yorumu / İş Yatırım – (26.04.2014)

Bank Asya Hisse Yorumu

Bankanın toplanan fonları ve kredileri ilk çeyrekte %20 oranında daraldı. Bu durum bankanın net kar payı marjını bir miktar olumsuz etkiledi ancak yine de %4,3 marj ilk çeyrekte erişilebilir görünüyor. Burada öne çıkan önemli bir gelişme de bankadan fon çıkışının QIB ile stratejik ortaklık açıklamalarından sonra durması oldu.

QIB ile stratejik ortaklık hem banka hem de yatırımcı açısından faydalı bir gelişme ve banka yönetimi görüşme sürecinin olumlu sonuçlanacağı kanaatinde. Bank Asya yetkilileri QIB’nin açıklamalardan önce yetkili otoritelerle görüşerek bağlayıcı olmasa da olumlu görüş aldığını belirtiyor. O halde, devam eden süreçteki gecikmenin yerel seçimler sonrasında kamu kurumlarındaki detaylı incelemeden kaynaklandığı söylenebilir. Ayrıca bankada stratejik ortaklık sürecinde QIB’nin yaptığı incelemeler de devam ediyor.

Bank Asya’nın daha önce açıkladığı bedelli sermaye artırımı da A tipi hisse senedi sahibi ortakların paylarını tamamen devredebileceği ihtimali nedeniyle iptal edildi. A-101 hisselerinin satışı tamamlanırken %3,8 oranındaki satışın geliri ilk çeyrekte mali tablolara yansıyacak. Bu nedenle zaten güçlü gerçekleşmesi beklenen diğer faaliyet gelirleri A-101 hisselerinin satış geliri ile daha da yüksek olacak. Bu hisse satışından elde edilen gelire göre banka ilk çeyrekte 30 ila 50 milyon TL arasında solo net kar açıklayabilir. Banka, A-101 hisselerinden elde edilen 270-280 milyon TL tutarındaki satış karını bu yıl içerisinde mali tablolarına yansıtacak.
Bu yıl da sorunlu kredilerin bilançodan temizlenmesine devam edilecek. Bankanın tahsili gecikmiş alacak oranı yıl genelinde %5-5,5 düzeyinde olacak. Özel kredi riski de 200 baz puan olarak görülürken etki yine geçmiş dönemlerde oluşan sorunlu kredilerin temizliğinden kaynaklanacak. 2015 yılından itibaren bankadaki sorunlu kredilerin temizliği nihayetlenirken aktif kalitesi görünümünde de normalleşme  bekleniyor.

QIB ile stratejik ortaklık görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması durumunda banka yönetimi günlük işlere olabildiğince hızlı biçimde dönmeyi hedefliyor. Banka sermayesini güçlendirmek için böyle bir durumda yeniden bedelli sermaye artışı ve/veya iştirak satışını gündeme getirebilir.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Finkafe'de Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir