Bakır yükselir mi?

Cem Şengezer – 12.03.2016

Ekonomik koşullarla değil ama fonların yatırımlarından kar alma amaçlı koşullarla belirlenen emtia piyasası hareketlerini görmeye devam ediyoruz. Açıklanan raporların piyasayı döndürdüğü tarih ile aşırı uç hareketlerin dönüş gerektirdiği tarih tesadüfen denk düşebiliyor (!).

Buraları geçiyoruz, sayısal verilerin gizlediği mesajları farklı yöntemlerle çıkarmaya devam ediyoruz.

Bakır fiyatları da, diğer emtialar gibi, aşırı düşüş ve yükselişlere tepki veriyor. Kısa vadede yükseliş eğilimine karşılık orta vadede düşüş baskısı devam ediyor.

Yükseliş veya düşüşleri belirleyense geçmişteki hareketlerin ortalamasındaki sert kırılımlardır.

Aşağı yönlü kırılımlar arttıkça yükseliş eğilimi, yukarı yönlü kırılımlar arttıkça da düşüş eğilimi kendini göstermektedir.
Bunun zamanlamasını da veriyi farklı şekilde okumakla görmek mümkün olabiliyor.

2012 içindeki 3900 $ zirvesinden bugüne düzenli kayıplar ve düzensiz tepki yükselişleri görüyoruz. Bu tepki yükselişleri giderek bir periyodik hareket almaya başladı. Periyodu belirleyense 120 haftalık ortalamadan aşırı kopmalar olarak görülüyor.

Önümüzdeki dönemde bu ortalamaya doğru yükseliş hareketleri beklenebilir. Bunu geçmişte yaptı ve tekrarlaması beklenebilir.

Bu da demektir ki:

2.768 $ seviyesinden geçen 120 haftalık ortalama düşmeye devam edecektir (orta vadeli baskıdan dolayı).

Buna karşılık kısa vadede aşırı düştüğü için, 2.233 $ seviyesindeki son hareket 2.600 $ seviyesine doğru hareket ederek açığı kapatma isteğinde olabilir.

Cem Şengezer’in tüm yazıları için: Para Analiz

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin