Bakır Fiyatları – (22.06.2022)

Bakır 14 ayın dibini gördü

Resesyon endişeleri baz metal piyasasında da fiyatları aşağı çekti. Bakır fiyatları 14 ayın en düşük seviyesini görürken; çinko, alüminyum ve kalayda da fiyatlar geriledi.

Parasal sıkılaşmanın ekonomik aktivitede durgunluğa yol açacağı beklentileri baz metal piyasalarında düşüşe yol açıyor.

Bakır fiyatları ton başına 8 bin 700 doların da altına gelerek 14 yılın en düşük seviyesine geriledi. Kalay yüzde 4 düşüşle 30 bin 75 dolara düşerken, alüminyum ve çinkoda da yüzde 1’e yakın düşüş etkili oldu.

Baz metal piyasasının tamamına bakıldığında LMEX’in ilgili endeksinin Mart ayının sonundan bu yana yüzde 18 gerilediği görüldü.

Gerileme parasal sıkılaşma döngüsü ve bunun etkisiyle resesyon beklentilerinin daha yüksek sesle ifade edilmesinin ardından geldi.

Resesyon beklentisini paylaşan kurumların sonuncusu ABD’li Citigroup oldu. Citigroup ekonomistlerine göre, merkez bankalarının para politikalarını sıkılaştırdıkları ve mal talebinin zayıfladığı ortamda dünya ekonomisinin bir resesyona girmesi olasılığı yüzde 50’ye yaklaştı.

Arz şoklarının enflasyonu yukarı itmeye ve büyümeyi düşürmeye devam ettiğini belirten ekonomistler, “Geçmişte yaşadığımız deneyimler bize dezenflasyonun sıklıkla büyüme için anlamlı maliyet yarattığına işaret ediyor ve bir resesyona girilmesi için toplam olasılığın şu anda yüzde 50’ye yaklaştığını gösteriyor” ifadelerini kullandılar.

Küresel ekonominini bu yıl yüzde 3 ve gelecek yıl yüzde 2,8 büyümesini bekleyen Citigroup ekonomistleri, bir resesyonun yaşanmaması halinde işsizliğin birkaç puan yükseldiği ve üretimin iki çeyrek zayıf kaldığı bir dönem yaşanabileceğini dile getirdiler.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!