Bakır Fiyatları – (2.09.2020)

Bakır Çin ekonomisindeki toparlanma ile 2 yılın zirvesine tırmandı-11:47

Bakır fiyatları, Çin’in ekonomik toparlanması ile birlikte artan talebin etkisi ile 2 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bakır fiyatları, Çin ekonomisinde Ağustos ayında görülen toparlanmanın talebi güçlendirmesi ve bunun sonucu metaldeki rallinin sürmesi ile birlikte iki yılın en yüksek seviyesini gördü.

Uluslararası metal piyasalarında bakır için gösterge niteliğindeki Londra Metal Borsası (LME) 3 ay vadeli bakır fiyatları yüzde 2.3 yükselerek ton başına 6,830 dolara kadar çıktıktan sonra geriledi. Metal böylelikle Haziran 2018’den beri en yüksek seviyesine ulaştı. Nikel, çinko, kurşun ve diğer sanayi metalleri de değer kazandıç

Metal fiyatları, Çin’de imalat sektörü faaliyetinin geçen ay yaklaşık 10 yılın en hızlı genişlemesini göstermesinden destek buldu.

Zayıflayan dolar da, bu para birimi ile fiyatlanan metalleri ABD dışındaki ülkeler için ucuz hale getirmesinden dolayı bakır fiyatlarına ekstra destek sağladı.

Bağımsız metal uzmanı Robin Bhar, WSJ’ye yaptığı değerlendirmede, “Çin’da yapısal olarak bakır açığı var, bakır ithal etme ihtiyacındalar,” dedi ve “Bu nedenle zayıf dolar ve güçlü Çin parası, Çin’in ekmeğine yağ sürüyor” şeklinde görüş bildirdi.

Citigroup: Bakır 6 ila 12 ayda 8,000 dolara yükselebilir

Citigroup, bakır fiyatlarının piyasadaki açık beklentisi ile birlikte 1 yıla kadar 8,000 dolar seviyesini görebileceği tahmininde bulundu.

Citigroup, kendi boğa senaryosunu işaret ederek, 2020 yılında büyük oranda dengeli bakır piyasası ve 2021’de 300,000 tonluk açığın gelecek 6 ila 12 aylık dönemde fiyatların ton başına 8,000 dolar seviyesini görmesini makul kılacağını kaydetti.

Aralarında Max Layton’ın bulunduğu Citigroup analistleri, Perşembe günkü notlarında, “Yüzde 30 olasılık taşıyan bu görünüm, tutucu stok/üretici marjı varsayımlarına ve sınırlı maliyet enflasyonuna dayanıyor” dedi.

Citi analistleri, bakır fiyatları için baz senaryo tahminlerinin 2020 yılının 4. çeyreğinde ton başına 6,500 dolar, 2021’in 1. ve 2. çeyreğinde aynı seviye ve takip eden iki çeyrekte 6,600 dolar olduğunu kaydettiler.

Bakır fiyatları 1 Eylül’de Londra Metal Borsası’nda (LME), düşen stoklar ve metallerde görülen geniş tabanlı yükselişin desteği ile, ton başına 6,830 dolara kadar çıkarak Haziran 2018’den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

LME bakır 8,000 dolar seviyesinin üzerinde en son 2013 yılında işlem görmüştü. Citigroup analistleri ayrıca, ham petrol, bakır ve paladyumun güçlü toparlanma senaryosunda en az yüzde 30 yukarı potansiyel taşıdığını ve petrol ve metallerin reflasyon dönemlerinde varlık sınıflarına göre daha iyi performans gösterme eğilimi taşıdıklarını belirtti.

Kaynak: Bloomberg HT