Bakır Fiyatları – (08.03.2016)

Sanayi metalleri, Çin’de büyümenin hız kaybettiğine ilişkin işaretlerin ardından değer kaybetti ve madencilik şirketlerinin hisse senetleri dört ayın zirvesinden düştü.

Nikel Londra’da yüzde 2.5 değer kaybederken bakır, Çin ihracatında yaklaşık altı yılın en sert düşüşünü işaret eden veri ardından düşüşünü ikinci güne taşıdı. Anglo American Plc, 2013 yılından bu yana görülen en uzun yükseliş sürecini sonlandırarak madencilik göstergesindeki düşüşe öncülük etti.

Baz metaller geçtiğimiz hafta, Çin politika yapıcılarının ekonomiyi desteklemek için daha fazla teşvik açıklayacağı yönündeki beklentiyle dört ayın zirvesini gördü. Demir cevheri ve madencilik hisseleri Pazartesi günü yükselirken, bakır yatay seyretti. Goldman Sachs Group Inc. fiyatlarda geçtiğimiz yıl görülen çöküşe neden olan yapısal unsurların değişmediğini belirtti.

İngiltere merkezli aracı kurum Kingdom Futures Ltd. Malcolm Freeman, “Çin’den gelen verilere bakılacak olursa, yükseliş hareketini anlamlandırmak zor. Fiyatlarda yukarı yönlü patlama oldu fakat temel düzeyde hiçbir değişiklik olmadı” dedi.

Üç ay vadeli nikel kontratı, Pazartesi günü Kasım ayı ortasından bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından, Londra Metal Borsası’nda (LME) yerel saat ile 11:35’te ton başına 9,150 dolara geriledi. Bakır yüzde 0.8 düşerek ton başına 4,962 dolar oldu. İşlem gören kontratların çoğunluğu düşüş kaydetti.

Bloomberg HT