Bakır Fiyatları – (01.08.2012)

Bakır fiyatları, Çin’de imalat sanayinin son sekiz ayın en yavaş genişlemesini göstermesinin, dünyanın en büyük metal tüketicisinde talebin düşeceği endişelerini artırması sonucu, geçen ayki kaybını genişletti.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası’nda (LME) yüzde 1 düşüşle ton başına 7,487.50 dolara kadar indikten sonra, Tokyo saati ile 11:40’ta 7,539 dolara geldi. Metal geçen ay yüzde 1.6 düştü. Eylül vadeli bakır kontratı, New York Comex piyasasında yüzde 0.8 gerileyerek pound başına 3,.3920 dolara indi.

Çin’de imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) beklenenden daha düşük çıktı ve bu veri, Çin Başbakanı Wen Jiabao’nun ekonomik yavaşlamayı tersine çevirmek durumunda olduğu yolundaki görüşü destekliyor. Euro Bölgesi işsizlik oranı, yarınki Avrupa Merkez Bankası para politikası toplantısı öncesi rekor seviyeye çıkarken, ABD merkez bankası Fed’in bugün sonuçlanacak toplantısında, yeni bir büyük çaplı varlık alım programına gitme kararı almaması bekleniyor.

Sydney’de Mine Life Pty’nin kurucusu ve kıdemli kaynak analisti Gavin Wendt, “Çin verisi piyasada bir miktar hayalkırıklığı yarattı” dedi ve “Ancak bu durum Temmuz ayı aktivitesini yansıtıyor ve Çinli yetkililer, büyümeyi destekleme yönünde, etkisini Temmuz ayından sonra gösterecek önemli adımlar atıyor. Daha sonraki verileri izlemek önem kazanacak” değerlendirmesinde bulundu.

Çin’de imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi, Haziran ayındaki seviyesi olan 50.2’den Temmuz ayında 50.1’e düştü. Bloomberg News’un anketine katılan 24 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 50.5 seviyesinde çıkması bekleniyordu. 50 seviyesinin altı, sektörde daralmayı işaret ediyor.

Southern Copper Corp.’un Finansal Planlama Müdürü Raul Jacob, Çin’de bakır talebinin bu yıl yüzde 7 kadar artabileceğini söyledi. Jacob, dün yaptığı açıklamada, bakır temel göstergelerinin, küresel arzın bu yıl talebin arkasında kalması ile birlikte, grevler, elektrik enerjisi sorunları ve madenlerin tükenmesinin üretimi düşürmesi sonucu “güçlü” olduğunu sözlerine ekledi.

Kasım vadeli bakır kontratı, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası’nda, yüzde 1.2 düşerek ton başına 54,370 yuana (8,536 dolar) kadar düşmesinin ardından 54,830 yuana geldi Aluminyum, çinko, kurşun ve kalay da Londra’da değer kaybetti.

Kaynak: www.bloomberght.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir