Aylık Yatırım Fonları Yorumu / Osmanlı Yatırım – (Nisan 2020)

Daha önce belki de heyecanla izlediğimiz Hollywood salgın film sahnelerini ne yazık ki ve ne acı ki yaşam sahnelerinde de görmeye başlıyoruz. Maalesef bu salgının etkisi incelediğimiz yatırım piyasalarına da etkisi negatif yönde ilerlemeye devam ediyor. Ülkelerin art arda sıraladığı ekonomik paketler ekonomide olumlu sinyaller verse de yatırımcıların riskli yatırım enstrümanlarından nakit ve daha güvenli risksiz yatırım enstrümanlarına kaydığını görebiliriz.

Küresel bazda yaşanan bu durum yatırım fonlarında da yatırımcıların risk algısına göre tercih değişikliklere yol açabilmektedir.. Yatırım fonlarında 2020 yılın ilk haftalarında olan 3.401.929.724 TL olan işlem hacmi 30.03.2020 tarihi itibari ile 723.713.577 TL’ye gerilemiş durumunda.

Covid -19 hastalığının sosyal ve ekonomik etkileri henüz öngörülemiyor. Yatırım fonu portföyünüzde yapacağınız değişiklikler için öncelikle ülkemizde ve dünyada “Coronavirus” salgınının etkilerinin normalize olması ve ekonomik etkilerinin öngörülebilmesi gerekmektedir. Eğer yeni bir yatırım fonu portföyü oluşturacaksanız risk seviyesi 1-2 aralığında olan fonlara ağırlık vermenizi öneririz. Daha çok nakitte kalmak ve riski düşük tutmak için Özel Sektör tahvili fonları, kısa vadeli borçlanma araçları fonları tercihi yapabilirsiniz. Ayrıca eurobond fiyatlarında yaşanan ani düşüşler kaynaklı Kamu dış borçlanma araçları fonlarının değer kayıpları orta ve uzun vadeli yatırım yapılabilir seviyede değerlendirilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN