Aylık Faiz Yorumları / Osmanlı Yatırım – (Temmuz 2019)

Tahvil – Bono ve Eurobond

Haziran ayında içerde seçim belirsizliği sona ererken S400 ve jeopolitik riskler takip edilmeye devam ediyor.

Dış piyasalardaki en önemli gündem ise Abd Çin ticaret savaşının yanı sıra Abd İran arasındaki yükselen gerilim piyasalardaki volatiliteyi artıracak etmenler olarak öne çıkıyor.

FED tarafındaki güvercin yaklaşımlar ve faiz indirim beklentisi bizim gibi gelişmekte olan piyasalar için son derece pozitif olarak değerlendirilebilir.

Dolayısıyla bu beklentinin gerçekleşmesi kur tarafında ve faizlerde bizim için olumlu fiyatlamaları beraberinde getirebilir.

Kısa vadede mevsimsel kaynaklı enflasyonda düşüş trendi görülme beklentisinin yanı sıra faizlerdeki düşüş ve kurdaki düşüş beklentisi olmasına rağmen siyasi ve jeopolitik gelişmeler fiyatlamalar üzerinde daha etkili olacaktır. Ayrıca petrol ve emtia fiyatlarının, önümüzdeki aylarda enflasyonda yukarı yönlü baskı yapacağı ve yükseliş trendine devam etme olasılığının olması cari açıkta sorunu, genel anlamda tedirgin eden faktörler olarak öne çıkmaya devam edecek gibi görünüyor.

2 yıl vadeli gösterge kâğıdın 19-21 bandında hareket etmesini, 10 yıl vadelinin ise yüzde 15-17 bandına yoğunlaşmasını bekliyoruz.

Kısa ve uzun vadeli faizlerde şimdilik aşağı yönlü sert bir fiyatlama hareketi kısa vadede beklemiyoruz.

Gelişmelere bağlı olarak risk algısına göre faizlerin düşeceği beklentisiyle daha uzun vadeli, yüksek getirili tahvil ve bonolarda pozisyon almak için izlenebilir.

Nitelikli yatırımcılar için önerimiz: Orta ve uzun vadede yatırım yapmayı düşünenler için yüksek faiz ve kur ortamında korunma sağlayacak mevduat üstü getiriler ile aşağıdaki özel sektör tahvillerini öneriyoruz.

TRSMGTI22115 ISIN kodlu Migros Ticaret değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRlibor+350 ek getiri ile alınabilir.

TRSHYTV92015 ISIN kodlu Hayat Varlık değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+475 ek getiri ile alınabilir.

TRSAYGZ62110 ISIN kodlu Aygaz değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+80 ek getiri ile alınabilir.

TRSCMSA32112 ISIN kodlu Çimsa Çimento değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+100 ek getiri ile alınabilir.

TRSARCL22117 ISIN kodlu Arçelik değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRlibor+75ek getiri ile alınabilir.

TRSTPRS22114 ISIN kodlu Tupraş değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRlibor+75 ek getiri ile alınabilir.

TRSMGTIE2015 ISIN kodlu Migros Ticaret değişken kuponlu tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor +475 ek getiri ile alınabilir.

TRSERGL52117 ISIN kodlu Eregli Demir Çelik fabrikaları değişken kuponlu tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor +50 ek getiri ile alınabilir.

Özel sektör Banka iştirakleri ise kısa vadede %25,00-26,50 bileşik seviyelerinden alınabilir.

Halka arz cinsi bono önerilerimiz: Kısa ve orta vadede yaklaşık %23-25,50 bileşik seviyelerinden banka bonoları alınabilir.

Rapor için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN