Aylık Faiz Yorumları / Osmanlı Yatırım – (Ocak 2019)

Tahvil – Bono ve Eurobond Yorumu

2018 yılının son ayını geride bıraktık. Oldukça dalgalı geçen bir yıl olduğu konusunda öyle tahmin ediyoruz ki herkes hemfikirdir. Gerek siyasi ve jeopolitik gelişmeler gerek kur tarafında Türk Lirasının aşırı değer kayıpları yanısıra faizlerde yaşanan ciddi yükselişler ve enflasyon tarafındaki yukarı trend ilk akla gelenler olanlar hafızalara kazındı.

2019 yılının ilk ayından itibaren seçim atmosferinin daha fazla hissedileceği bir döneme girdiğimiz söylenebilir.

Ocak ayında geçtiğimiz yıla göre çok daha fazla iyimser olsak da gerek ABD ve Çin tarafındaki ticari savaş endişeleriyle birlikte resesyon endişeleri, gerekse içeride petrol ve emtia fiyatlarının, enflasyonun önümüzdeki aylarda yukarı yönlü baskı yapacağı, enflasyon görünümünde henüz bir düzelme işareti görülmemesi, yükseliş trendine devam etme olasılığının yüksek olması cari açıkta görülen artış, faizlerde yaşanan artış baskısı genel anlamda tedirgin eden faktörler olarak öne çıkmaya devam edecek gibi görünüyor.

2 yıl vadeli gösterge kâğıdın 19-21 bandında hareket etmesini, 10 yıl vadelinin ise yüzde 16-18 bandına yoğunlaşmasını bekliyoruz.

Kısa ve uzun vadeli faizlerde şimdilik aşağı yönlü bir hareketi kısa vadede beklemiyoruz.

Kur etkisi ve enflasyondaki artış trendini gözönüne aldığımızda TÜFE’ye endeksli tahvillerde ve risk algısına bağlı olarak yüksek getirili tahvil ve bonolarda pozisyon almak için izlenebilir.

Nitelikli yatırımcılar için önerimiz: Orta ve uzun vadede yatırım yapmayı düşünenler için yüksek faiz ve kur ortamında korunma sağlayacak mevduat üstü getiriler ile aşağıdaki özel sektör tahvillerini öneriyoruz.

TRSMGTI72011 ISIN kodlu Migros Ticaret değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 350 ek getiri ile alınabilir. TRSHYTV92015 ISIN kodlu Hayat Varlık değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+475 ek getiri ile alınabilir.

TRFHEKT91910 ISIN kodlu Hektaş Ticaret değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 450 ek getiri ile alınabilir

TRSGZDF51918 ISIN kodlu Gözde Girişim değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+500 ek getiri ile alınabilir

TRSCLKM31910 ISIN kodlu Çelik Motor değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar +390 ek getiri ile alınabilir

TRSODAS21911 ISIN kodlu Odaş Elektrik Üretim değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar +500 ek getiri ile alınabilir.

TRFSUZK51914 ISIN kodlu Suzuki Pazarlama iskontolu bono %31 basit getiriyle alınabilir.

TRSMGTIE2015 ISIN kodlu Migros Ticaret değişken kuponlu tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor +475 ek getiri ile alınabilir.

Özel sektör Banka iştirakleri ise kısa vadede %25-27,50 bileşik seviyelerinden alınabilir.

Halka arz cinsi bono önerilerimiz: Kısa ve orta vadede yaklaşık %24-30 bileşik seviyelerinden banka bonoları alınabilir.

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin