Aylık Faiz Yorumları / Osmanlı Yatırım – (Mayıs 2020)

Tahvil – Bono ve Eurobond

Nisan ayında sabit getirili menkul kıymet piyasaları açısından, virüs dönemi kayıplarının bir ölçüde telafisini sağlayacak bazı önemli gelişmeler yaşandı. Öncelikle Merkez Bankası, bankalardan doğrudan alacağı tahvil miktarını yükselterek, yaşanan parasal genişleme sürecine uyumlu olacak şekilde önemli bir adım attı. Ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, bankalar için aktif rasyosunu yeniden düzenleyen bir karar alarak, bankaları piyasadan daha fazla tahvil almaya teşvik etti. Tabi peş peşe alınan bu kararlar, tahvil– bono piyasasına anında pozitif yansıdı. Merkez Bankasının faiz indirim kararı ile de tevsik edilen süreç, 2 yıllık tahvil faizlerini %10’un altına, 10 yıllık tahvil faizlerini ise %11 seviyelerine geriletmiştir.

Eurobond piyasaları da, alınan yeni para politikası kararlarından olumlu etkilenmiş. Bunun yanı sıra, yaşanan pandemi krizi sonucu çok güçlü bir satış dalgası yiyerek oldukça gerileyen eurobond fiyatlarının sahip oldukları yüksek getiri fırsatları, dolarizasyon eğilimi olukça yüksek ve mevduat faizinden memnun olmayan döviz mudileri ile bir kısım yatırım fonlarının tekrardan ilgisini çekmiş, bu durum eurobonlard da önemli değer kazanımlarını beraberinde getirmiştir.

Parasal genişleme sürecinin devam edeceği öngörüsü ile, tahvil-bono ve eurobond fiyatlamalarında görülen bu pozitif eğilimin azalan bir ivme ile de olsa birkaç ay daha sürmesi gerçekçi bir beklenti olacaktır.

Nitelikli yatırımcılar için önerimiz:

Orta ve uzun vadede yatırım yapmayı düşünenler için faiz ve döviz dalgalanmalarından korunma sağlayacak mevduat üstü getiriler ile aşağıdaki özel sektör tahvillerini öneriyoruz.

TRSMGTI22115 ISIN kodlu Migros Ticaret değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRlibor+350 ek getiri ile alınabilir.
TRSHYTV92015 ISIN kodlu Hayat Varlık değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+475 ek getiri ile alınabilir.
TRSCMSA32112 ISIN kodlu Çimsa Çimento değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+100 ek getiri ile alınabilir
TRSAIGY92113 ISIN kodlu Akiş Gayrimenkul değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+300 ek getiri ile alınabilir.
TRSMGTIE2015 ISIN kodlu Migros Ticaret değişken kuponlu tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor +475 ek getiri ile alınabilir.
TRSHEKTS32123 ISIN kodlu Hektaş Ticaret değişken kuponlu tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor +150 ek getiri ile alınabilir
TRSAKFHK2111 ISIN kodlu Akfen Holding değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+250 ek getiri ile alınabilir.
TRSMGTIA2118 ISIN kodlu Migros Ticaret değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRlibor+200 ek getiri ile alınabilir.

Özel sektör Banka ve banka iştirakleri kısa vadede %9,25-10,75 bileşik seviyelerinden alınabilir. Özel sektör şirket bonoları ise kısa vadede %12,00-13,50 bileşik seviyelerinden alınabilir. Halka arz cinsi bono önerilerimiz: Kısa ve orta vadede yaklaşık %10,00-11,25 bileşik seviyelerinden banka bonoları alınabilir.

Halka arz cinsi bono önerilerimiz:

Kısa ve orta vadede yaklaşık %10,00-11,25 bileşik seviyelerinden banka bonoları alınabilir.

Yatırım Fonları

Tahvil, Bono ve Eurobond fiyatlamalarında görülen pozitif seyir, borçlanma araçlarını bünyelerinde bulunduran yatırım fonlarını da olumlu etkilemiştir. Borçlanma araçları piyasasındaki olumlu gelişmelerin devam etmesi, bu fonlardaki cazip getiri fırsatlarının sürmesini sağlayacaktır.

Başta petrol olmak üzere emtia fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar, bu kıymetler ile bağlantılı yatırım fonlarında da volatilitenin artmasına sebebiyet vermektedir. Petrol fiyatlarının çok düşmesi, petrol BYF‘leri ile yatırım fonlarına olan talebi arttırmıştır. Ancak kısa vadede petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların sürmesi beklendiğinden, olası kayıplara karşı yatırımcıların dikkatli olması gerekmektedir.

Hisse Senedi piyasası, normale göre volatilitesi yüksek seyrini sürdürmektedir. Ancak burada daha stabil bir durumun oluşmasını beklemek, olası kar fırsatlarının da kaçırılmasına sebebiyet verecektir. Bu nedenle risk profili uygun olan fon yatırımcılarının, portföylerinin belirli bir kısmıyla hisse fonlarına ya da hisse içeren değişken ve karma fonlara yatırım yapmaları uygun olabilir.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Osmanlı Yatırım Aylık Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN