Aylık Faiz Yorumları / Osmanlı Yatırım – (Mayıs 2019)

Yerel seçimler sonrasında Nisan ayının belirsizliklerin azalacağı sürecin başlangıcı olarak düşünsek de seçim sonuçları üzerindeki belirsizlik ana gündem maddesini oluşturdu.

Dış piyasalarda ABD-İran gerginliğinin artması ve diğer yandan ticaret savaşlarındaki belirsizlik, dünya ekonomisindeki büyüme endişeleri takip edilen konular olarak öne çıktı.

Merkez Bankası’nın Nisan ayı toplantısında metinden çıkardığı “ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir” ifadesi piyasalarda faiz indirim beklentisinin artmasına sebep oldu. Kur tarafındaki volatiliteyi artıran bir unsur olarak öne çıktı.

İçeride petrol ve emtia fiyatlarının, enflasyonun önümüzdeki aylarda yukarı yönlü baskı yapacağı ve yükseliş trendine devam etme olasılığının olması cari açıkta sorunu, faizlerdeki indirim beklentisine rağmen enflasyona paralel yaşanan artış baskısı genel anlamda tedirgin eden faktörler olarak öne çıkmaya devam edecek gibi görünüyor.

2 yıl vadeli gösterge kâğıdın 21-23 bandında hareket etmesini, 10 yıl vadelinin ise yüzde 16-18 bandına yoğunlaşmasını bekliyoruz.

Kısa ve uzun vadeli faizlerde şimdilik aşağı yönlü bir hareketi kısa vadede beklemiyoruz. Kur etkisi ve enflasyondaki artış trendini göz önüne aldığımızda TÜFE’ye endeksli tahvillerde ve risk algısına bağlı olarak yüksek getirili tahvil ve bonolarda pozisyon almak için izlenebilir.

Nitelikli yatırımcılar için önerimiz: Orta ve uzun vadede yatırım yapmayı düşünenler için yüksek faiz ve kur ortamında korunma sağlayacak mevduat üstü getiriler ile aşağıdaki özel sektör tahvillerini öneriyoruz.

TRSMGTI22115 ISIN kodlu Migros Ticaret değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRlibor+350 ek getiri ile alınabilir.

TRSHYTV92015 ISIN kodlu Hayat Varlık değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+475 ek getiri ile alınabilir.

TRFHEKT91910 ISIN kodlu Hektaş Ticaret değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 450 ek getiri ile alınabilir

TRSCMSA32112 ISIN kodlu Çimsa Çimento değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+100 ek getiri ile alınabilir

TRSARCL22117 ISIN kodlu Arçelik değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRlibor+75 ek getiri ile alınabilir

TRSTPRS22114 ISIN kodlu Tupraş değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRlibor+75 ek getiri ile alınabilir.

TRSMGTIE2015 ISIN kodlu Migros Ticaret değişken kuponlu tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TR LİBOR +475 ek getiri ile alınabilir.

TRFDFKT81917 ISIN kodlu Doruk Faktoring iskontolu bono 25 basit faizle alınabilir.

Özel sektör Banka iştirakleri ise kısa vadede %25,00-26,50 bileşik seviyelerinden alınabilir.

Halka arz cinsi bono önerilerimiz: Kısa ve orta vadede yaklaşık %23-25,50 bileşik seviyelerinden banka bonoları alınabilir.

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin