Aylık Bülten (Temmuz 2021) – Şeker Yatırım

BIST-100 endeksi Haziran ayında 1.351 – 1.468 arasında geniş bir bantta dalgalanırken ayı %4,22 düşüşle 1.356,34’den kapattı.

Bankacılık endeksi %2,06 yükselişle pozitif ayrışırken, Sınai endeks %6,85 düşüşle negatif ayrıştı. TCMB Haziran toplantısında piyasa beklentisine paralel faizleri %19,00 seviyesinde sabit bıraktı.

Temmuz ayında piyasalar salgında delta varyantının yayılım hızı takip edilecek. Bunun yanında Fed faiz kararı ve üyelerden gelecek açıklamalar ile tapering konusunda Fed’in olası açıklamaları önemli olacak.

Temmuz ayında yurtiçi piyasalarda kısıtlamaların kaldırılması sonrası salgının yayılım hızı ve aşılanma oranı takip edilecek. Ekonomi tarafında ise başta enflasyon olmak üzere gelecek veriler ve TCMB faiz kararı yakından izlenecek.

Strateji

Haziran ayında piyasaların ana gündemi Covid-19 delta varyantı yayılım hızı olacak. Virüsün yayılma hızının artması ve kısıtlamaların tekrar gündeme gelmesi global risk alma iştahını zayıflatabilir. Ekonomi tarafında ise Fed’in tahvil alımlarını (tapering) ne zamana azaltmaya başlayacağı ve Fed üyelerinden gelecek sözel yönlendirmeler takip edilecek. ABD’den başta enflasyon ve istihdam olmak üzere güçlü veriler gelmesi durumunda Fed’in erken parasal sıkılaşmaya gidebileceği beklentisi tekrar güçlenerek piyasalarda satışları tetikleyebilir. Yurtiçinde aşılamanın hızlanması ve kısıtlamaların kaldırılması sonrası delta varyantının yayılma riski piyasalar açısından önemli olacak. Aşı uygulamasının yaygınlaşmasıyla salgının hızının düşmesi TL varlıklarda son aylarda oluşan negatif ayrışmayı sonlandırabilir. ABD ile ilişkilerin seyri konusunda pozitif gelişmeler olması TL varlıklarda hızlı bir toparlanma ve pozitif ayrışmaya neden olabilir. Ekonomi tarafında ise TCMB’nin faiz kararı ve enflasyondaki seyir izlenecek. TL varlıklar Haziran ayında negatif ayrışsa da CDS’lerdeki sakin seyir bu görünümü desteklemiyor. Bu nedenle global risk alma iştahında büyük bir bozulma yaşanmadıkça Temmuz ayında BIST’te satış baskısı devam etse de düşüşlerin orta vade için bankalar öncülüğünde alım fırsatı olacağını düşünüyoruz. BIST-100 endeksinin Temmuz ayında 1.310-1.440 aralığında geniş bir bantta dalgalanması beklenirken, 1.320 ve altına gerilemelerin alım fırsatı olacağını, 1.430 ve üzerine olası güçlü tepki yükselişinin ise satış fırsatı olarak kullanılacağını düşünüyoruz.

Makro Ekonomi

• Nisan’da işsizlik oranı 0,9 puan artışa %13,9 seviyesine yükseldi.

• Cari işlemler dengesi Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 3,58 milyar USD azalarak 1,71 milyar USD’ye gerilemiş; 12 aylık açık 32,7 milyar USD olarak gerçekleşmiştir.

• Nisan ayında Sanayi Üretimi takvim etkisinden arındırılmış olarak yıllık %66 artarken aylık bazda %0,9 daralma kaydetti.

• TCMB Haziran toplantısında politika faizini %19,00 seviyesinde sabit tuttu.

• Mayıs ayında bütçe açığı 13,4 milyar TL olurken faiz dışı denge 0,6 milyar TL fazla vermiştir.

Şirket Raporları

Migros MGROS için hedef fiyatımız 51,30 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.
İşbank ISCTR için hedef fiyatımız 7,05 TL olup; TUT önerimizi koruyoruz.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %45, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %35 olarak koruyoruz.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten