Aylık Bülten (Temmuz 2019) – Şeker Yatırım

Gündem

Borsa İstanbul, Haziran’da 89.820 – 96.650 arası geniş bir bantta dalgalanırken ayı %6,5’lik yükselişle 96.485’den kapattı. Bankacılık Endeksi aylık %14,65’lik yükseliş, Sınai Endeksi ise %3,1’lik yükseliş gösterdi.

Moody’s Türkiye’nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu BA3’ten B1’e indirirken, görünümü de “Negatif” olarak belirledi.

Fed, Haziran toplantısında faizleri %2,25-2,50 aralığında sabit bıraktı. Fed, 2020 için ortalama faiz tahminini %2,60’dan %2,10’ya indirerek iki faiz indirimi yapabileceği sinyali verdi.

TCMB, Haziran’da faizleri %24,00’de sabit bıraktı.

Temmuz ayında yurtdışı piyasaların ana gündemi ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri ve Fed faiz kararı olacak. Ayrıca majör ekonomilerden gelecek ekonomik veriler izlenecek.

Yurt içinde ise ABD ile ilişkiler, S400 konusundaki gelişmeler ve gelecek makro veriler piyasaların ana gündemi olacak.

Şirket Analizleri:

– Vakıfbank
– Petkim

Strateji

Temmuz’da yurtdışı piyasaların ana gündemi ticaret görüşmeleri ve Fed faiz kararı olacak. G-20 zirvesinde Trump ile Xi arasında yapılan görüşmelerde müzakerelere devam edilme kararı alındı. Trump’ın Çin’e yönelik ek tarife adımı atılmayacağını ve Huawei’nin ABD’li şirketlerden donanım almasına izin verildiğini açıklamasıyla birlikte merkez bankalarının genişleyici para politikalarına geçiş sinyali, Temmuz’da global risk alma iştahının güçlü şekilde devam etmesini sağlayabilir. EM içinde Türkiye’nin, yurtiçi risklerin de azalmasıyla birlikte pozitif ayrışmasını devam ettirmesi beklenir. Temmuz’da İran’a olası bir askeri müdahale, Akdeniz’de yaşanabilecek gelişmeler ve petrol fiyatlarındaki yükseliş TL varlıklarda kar satışlarına neden olabilir. Fed’in piyasa beklentisinin tersine Temmuz’da faizlerde değişiklik yapmaması borsalarda kar satışlarını tetikleyebilir. Yurtiçi piyasalar için ABD’nin S-400 alımına ilişkin ekonomik ve finansal yaptırım uygulama riski Trump-Erdoğan görüşmesi sonrası zayıflamış görünüyor. Ancak ABD kongresinin Trump’tan bağımsız olarak CAATSA yaptırımları uygulama olasılığı halen yurtiçi piyasalar için risk olmaya devam ediyor. Yaptırımların Türkiye’yi sınırlı şekilde etkileyecek şekilde uygulanması durumunda piyasalar bundan negatif etkilenmeyebilir. Bu tür bir senaryoda Fed faiz indirimi beklentisiyle TL varlıklardaki güçlenmenin devam etmesi beklenmektedir. Ancak büyük bir yaptırım uygulanması TL varlıklarda kısa vadeli zayıflamaya neden olabilir. Fed’in faiz indirimlerine başlamasıyla carry trade kanalıyla TL varlıklara ilginin yükselmesi beklenmektedir. BIST’in halen yüksek iskonto ile işlem görmesi nedeniyle kısa vadeli yükseliş trendinin devamı beklenmektedir. Ancak Temmuz’da dalgalı bir seyir görebiliriz. Haziran’daki güçlü yükseliş sonrası 100.000-101.000 aralığına olası yükselişlerin kar satışı fırsatı, 91.000-92.500 aralığına düzeltmelerin ise yeni alım fırsatı olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz.

Makro Ekonomi

• Mayıs TÜFE, %1,7’lik tahminimiz ve %1,3’lük medyan piyasa beklentisinin altında %0,95 geldi. Yıllık TÜFE enflasyonu da %19,5’ten %18,7’ye geriledi.
• TCMB, Haziran’daki PPK toplantısında, haftalık repo faizini %24,0’te sabit tuttu.
• Cari açık, Nisan’da 1,3 milyar $ ile beklentilerin hafif altında gerçekleşti. 12 aylık cari açık da 12,9mlr $’dan 8,6 milyar $’a düştü.
• Nisan’da takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık %4,0, arındırılmamış sanayi üretimi ise %1,4’lük daralma gösterdi.
• Merkezi bütçe Mayıs’ta 12,1 milyar TL açık verirken faiz-dışı denge 8,7 milyar TL açık verdi.

Portföy Önerileri

Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını da %20 olarak koruyoruz.

Şirket Raporları

Vakıfbank: VAKBN için hedef fiyatımız 4,60 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.
Petkim: PETKM için hedef fiyatımız 4,50 TL olup; önerimizi AL olarak koruyoruz.

Hisse Önerileri

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN