Aylık Bülten (Temmuz 2019) – Osmanlı Yatırım

Müzakerelere ve verileri izlemeye devam …

Geride bıraktığımız Haziran ayında, küresel makro veri akışı, dünya genelinde resesyon endişelerini artıracak şekilde gerçekleşirken, başta Fed ve ECB’ye yönelik faiz indirimi beklentilerinin güçlenmesini getirdi. Ayın en kritik gelişmesi ise, ABD-Çin ticaret savaşında G-20 görüşmesi sonrası müzakerelerin yeniden başlatılması kararı oldu. ABD’nin, Çin’den gelen 325 milyar değerindeki ürünlere yüzde 25 ek tarife uygulama kararını rafa kaldırması beklenirken, Trump ayrıca Huawei’ye ABD ürünlerinin satılmasına onay verdiğini bildirdi. Küresel ekonomilerde makro veri akışı ise, ABD’de ve Euro Bölgesi’nde büyüme açısından devam eden yavaşlama sinyallerine işaret ederken, enflasyonda ise her yerde gerileme izlendi. ABD’de ilk çeyrek milli gelir büyüme oranı nihai gerçekleşmesi %3.1 ile ilk tahmine göre değişmedi. Büyüme, Euro Bölgesi’nde %1.2 ve İngiltere’de %1.8 ile zayıf gerçekleşirken, imalat sanayi öncü göstergesi flash PMI endeksinin Haziran ayında ABD, Japonya ve Euro Bölgesi’nde 50.1, 49.5 ve 47.8 ile gerilemesi de büyüme açısından olumsuz sinyal verdi. Euro Bölgesi’nde enflasyon %1.2’ye ve İngiltere’de ise %2.0’e gerilerken, ABD’de manşet enflasyon %1.8 ve çekirdek enflasyon %2.0 ile yine düştü. Fed’in favori enflasyon göstergesi çekirdek PCE endeksi yıllık artışının da %1.6’da kalması enflasyonist baskının sınırlı kaldığını yansıttı. ABD Merkez Bankası piyasanın beklediği faiz indirimi kararını almasa ve indirimi gelecek yıl için öngördüğünü açıklasa da, fiyatlama Temmuz ve Eylül aylarında faiz indirimi olacağı yönünde görünmeye devam etti. Fed, Haziran ayı toplantısında faizleri %2.25-2.50 aralığında sabit tutarken, politika faizine ilişkin “nötr duruşa” işaret eden gelecekteki kararları konusunda “sabırlı duruş” vurgusunu metinden kaldırdığı izlendi. Bunun yerine ise, ekonomik görünüme ilişkin belirsizliklerin arttığına ve enflasyon baskılarının düşük kaldığına dikkat çekerek gelecek verilerin yakından izleneceği ve buna uygun şekilde hareket edileceği ifade edildi. Avrupa Merkez Bankası da Haziran toplantısında ilave gevşeme yönünde iki karar daha aldı. Birincisi, ileriye dönük yönlendirmesini altı ay uzatarak faizlerin en azından 2020 ortalarına kadar sabit kalacağını söylemesiydi. Buna karşılık, söz konusu dönemde inebileceğine yönelik bir sinyal verilmedi. İkincisi ise, yeni Uzun Vadeli Refinansman İşlemleri (TLTRO-III) imkanı için belirlenen faizin mevduat faizinin sadece 10 baz puan üzerinde belirlenmesi oldu. İngiltere ve Japonya Merkez Bankaları toplantılarında ise sürpriz yoktu. Fed ve ECB’nin aksine her iki kurum da mevcut dengeyi korudular.

Yurtiçinde ise, G-20 kapsamında gerçekleşen Erdoğan-Trump görüşmesi sonrası yapılan açıklamalarda S-400 alımı nedeniyle olası ABD yaptırımları konusunda zaman kazandırıcı gelişmeler gözlendi, Erdoğan “Yaptırımlar konusunda Trump bugün de açıklama getirdi, böyle bir şeyin olmayacağını kendisinden dinlemiş olduk.” derken Trump da, “Karışık bir konu. Farklı çözümler arıyoruz. Adil olmak zorundasınız. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama yönetiminden Patriot almak istedi fakat izin verilmedi. Obama döneminde Türkiye’ye adil davranılmadı. Erdoğan dostane ilişkilerim olan bir lider. Türkiye’yi ziyaret edeceğim, tarih net değil.” dedi. Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu %54.2 oy oranı ile kazandı. İstanbul’un 39 ilçesinden 28’inde İmamoğlu, 11’inde Yıldırım seçimi önde tamamladı. Öte yandan, Fed ve ECB’nin para politikasını gevşetme yönünde verdiği sinyallerle gelişmekte olan piyasalara yönelik küresel risk iştahının belirgin artması, yabancı yatırımcının TL lehine pozisyonları yeniden artırmaya başlamasını getirirken kurlarda yükseliş eğilimini tersine çevirdi. Dolar kuru yerel seçim gerginliğinin geride bırakılması sonrası 5.70 civarına kadar geriledi. Buna ek olarak, borsada yükseliş, CDS primleri ve tahvil faizlerinde sert düşüşler gerçekleşti. Merkez Bankası faiz indirim beklentisinin güçlenmesi ve dünya genelinde gözlenen faiz düşüşü ile iki ve on yıl gösterge tahvil faizleri %19.0 ve %16.0 ile belirgin geriledi. Buna karşılık, mevduat ve kredi faizlerinde yükseliş devam ederken, kredi büyümesinin (kur ve mevsimsellikten arındırılmış) ivme kaybetmeye devam ettiği izlendi. Diğer taraftan, yabancı yatırımcıların Türk hisse senetleri ve tahvillerine ılımlı bir şekilde geri dönüşe geçtiği izlenirken, yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduat hesapları hafif geriledi. İlk çeyrekte sanayi üretiminde gözlenen dipten dönüşün Nisan ayında kesintiye uğradığı görülürken, öncü imalat göstergeleri ve güven endeksleri ikinci çeyrekte de yıllık bazda milli gelir daralmasının yaşanacağını düşündürdü. Enflasyonda ise, Mayıs ayında %18.7 seviyesine düşen yıllık TÜFE’nin, Haziran ayında %15.5-16.0 aralığına gerilemesi bekleniyor.

Bu ay Merkez Bankaları toplantı takvimi yine yoğun. 25 Temmuz’da ECB, 30 Temmuz’da BOJ ve 31 Temmuz’da Fed toplantıları bulunuyor. Fed’in söz konusu toplantıda faiz indirimine gitmesi beklenirken, ECB toplantısında da ilave gevşeme kararı çıkabilir. TCMB’nin bu ayki toplantısı ise 25 Temmuz’da ve faiz indirim sürecini başlatması güçlü bir olasılık gibi görünüyor. Yurtiçi gündemde ise, TBMM tatile girmeden önce gündeme gelmesi beklenen ve içinde vergi artırıcı önlemlerle TCMB ihtiyat akçesinin bütçeye gelir kaydedilmesini içeren düzenlemelerin yer aldığı yasa tasarısına ilişkin gelişmeler takip edilecek.

Hisse Senedi

Haziran ayında 90.000 seviyesi üzerinde tutunan BIST100 endeksi geçen ay belirttiğimiz 96.000 direnci üzerinde ayın son günü kapanış yaparak olumlu bir görünüme kavuştu. Haziran ayı sonunda G-20 zirvesinden S-400 konusunda gelen olumlu görüşler ve ABD’nin bir yaptırımının olmayacağı yönündeki açıklamalar piyasayı olumlu etkileyecektir. Ekonomik faktörler dışındaki diğer gelişmelere bağlı olarak endekste yükseliş trendinin devam edeceği söylenebilir. Ancak bu hareketlerin özellikle bankacılık sektörü dışında satış fırsatı olarak değerlendirilebileceği unutulmamalıdır.

Ekonomi yönetiminin atacağı adımlar, kabine revizyonu gibi gelişmeler yurt içi gündemimiz olurken, ABD yönetimiyle düzelen ilişkilerin Rusya tarafına yansımaları yurt dışı gündemimiz olacak.

Temmuz ayında 96000-ve 94000 destekleri yanında 98.500 ve 100.000 dirençleri takip edilecektir. Bankacılık sektöründe ISCTR, sanayi sektöründe PETKM Temmuz ayında olumlu performans gösterebilir.

Tahvil – Bono ve Eurobond

Haziran ayında içerde seçim belirsizliği sona ererken S400 ve jeopolitik riskler takip edilmeye devam ediyor.

Dış piyasalardaki en önemli gündem ise Abd Çin ticaret savaşının yanı sıra Abd İran arasındaki yükselen gerilim piyasalardaki volatiliteyi artıracak etmenler olarak öne çıkıyor.

FED tarafındaki güvercin yaklaşımlar ve faiz indirim beklentisi bizim gibi gelişmekte olan piyasalar için son derece pozitif olarak değerlendirilebilir.

Dolayısıyla bu beklentinin gerçekleşmesi kur tarafında ve faizlerde bizim için olumlu fiyatlamaları beraberinde getirebilir.

Kısa vadede mevsimsel kaynaklı enflasyonda düşüş trendi görülme beklentisinin yanı sıra faizlerdeki düşüş ve kurdaki düşüş beklentisi olmasına rağmen siyasi ve jeopolitik gelişmeler fiyatlamalar üzerinde daha etkili olacaktır. Ayrıca petrol ve emtia fiyatlarının, önümüzdeki aylarda enflasyonda yukarı yönlü baskı yapacağı ve yükseliş trendine devam etme olasılığının olması cari açıkta sorunu, genel anlamda tedirgin eden faktörler olarak öne çıkmaya devam edecek gibi görünüyor.

2 yıl vadeli gösterge kâğıdın 19-21 bandında hareket etmesini, 10 yıl vadelinin ise yüzde 15-17 bandına yoğunlaşmasını bekliyoruz.

Kısa ve uzun vadeli faizlerde şimdilik aşağı yönlü sert bir fiyatlama hareketi kısa vadede beklemiyoruz.

Gelişmelere bağlı olarak risk algısına göre faizlerin düşeceği beklentisiyle daha uzun vadeli, yüksek getirili tahvil ve bonolarda pozisyon almak için izlenebilir.

Nitelikli yatırımcılar için önerimiz: Orta ve uzun vadede yatırım yapmayı düşünenler için yüksek faiz ve kur ortamında korunma sağlayacak mevduat üstü getiriler ile aşağıdaki özel sektör tahvillerini öneriyoruz.

TRSMGTI22115 ISIN kodlu Migros Ticaret değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRlibor+350 ek getiri ile alınabilir.

TRSHYTV92015 ISIN kodlu Hayat Varlık değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+475 ek getiri ile alınabilir.

TRSAYGZ62110 ISIN kodlu Aygaz değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+80 ek getiri ile alınabilir.

TRSCMSA32112 ISIN kodlu Çimsa Çimento değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+100 ek getiri ile alınabilir.

TRSARCL22117 ISIN kodlu Arçelik değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRlibor+75ek getiri ile alınabilir.

TRSTPRS22114 ISIN kodlu Tupraş değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRlibor+75 ek getiri ile alınabilir.

TRSMGTIE2015 ISIN kodlu Migros Ticaret değişken kuponlu tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor +475 ek getiri ile alınabilir.

TRSERGL52117 ISIN kodlu Eregli Demir Çelik fabrikaları değişken kuponlu tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor +50 ek getiri ile alınabilir.

Özel sektör Banka iştirakleri ise kısa vadede %25,00-26,50 bileşik seviyelerinden alınabilir.

Halka arz cinsi bono önerilerimiz: Kısa ve orta vadede yaklaşık %23-25,50 bileşik seviyelerinden banka bonoları alınabilir.

Yatırım Fonları

Temmuz ayında belirsizlikler İstanbul seçimlerinin sona ermesiyle kısmen azalsa da gerek içerde gerekse dışarda risklerin devam ettiğini söyleyebiliriz.

Kısa vadede özellikle S400 sorunun çözülmesi FED’in güvercin tavrının Türk Lirası varlıklarda pozitif fiyatlama açısından oldukça önemli olacaktır.

Bu çerçevede yatırımcıların risk algısına göre hisse tarafında olası dalgalanmalara temkinli yaklaşmasını önerirken hisse fonlarda kademeli alış yapması önerilebilir. Piyasa koşullarına göre pozisyon almak için likit fonlarda tercih edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN