Aylık Bülten (Temmuz 2018) – Şeker Yatırım

Şeker Yatırım Aylık Bülteni

Borsa İstanbul, Haziran ayında 92.288-100.792 aralığında geniş bir bantta dalgalanırken, 92.288’le Nisan 2017’den beri en düşük seviyesini test etti.

Seçim belirsizliğinin sona ermesiyle birlikte BİST ve TL varlıklar negatif ayrışmasını sonlandırırken, BİST sınırlı tepki yükselişi gerçekleştirdi.

TCMB politika faiz oranını 125 baz puan artırarak %17,75’e yükseltti. Fed Haziran toplantısında faizleri oybirliğiyle 25 baz puan artırarak %1,75-2,00 aralığına yükseltti. Temmuz ayında yurtdışında, Fed üyelerinin yapacağı açıklamalar ve ticaret savaşı tartışmalarına ilişkin gelişmeler takip edilecek.

Yurtiçinde ise seçim sonrası yeni ekonomi yönetiminde kimlerin yer alacağı ve mali politikalara ilişkin yol haritası en önemli gündem olacak. Ekonomik tarafta TCMB faiz kararı ve enflasyon takip edilecek en önemli konular olacak.

Şirket Analizleri:
– Petkim
– İş Bankası

Strateji
Yurtiçi piyasalarda haziran ayında, seçim belirsizliğinin sona ermesiyle birlikte BIST ve TL varlıklar negatif ayrışmasını sonlandırırken, BIST sınırlı tepki yükselişi gerçekleştirdi. Ancak seçim belirsizliği bitse de ekonomi yönetiminde kimlerin olacağı ve politikalara ilişkin yol haritası belirlenmedikçe BIST’te tepki yükselişleri satış fırsatı olarak kullanılabilir. Ekonomi yönetiminde piyasa dostu isimlerin yer alması ve mali disiplin ile yapısal reformlara öncelik verileceği sinyali, TL varlıklar üzerindeki negatif ayrışmayı ortadan kaldırabilir. OHAL’in de kalkmasıyla Temmuz ayında TL varlıklarda sınırlı da olsa bir toparlanma çabası ve pozitif ayrışma görebiliriz. Ek olarak; Fitch’in, Temmuz ayında ülke kredi notunu ya da görünümü Negatife çekmesi yüksek olasılık olarak görülüyor. Not indiriminin gerçekleşmesi durumunda, TL varlıklarda kısa süreli satış baskısı oluşabilir. Yurtdışında ise (Fed toplantısı olmadığı için) Fed üyelerinin yapacağı açıklamalar ve ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşındaki gelişmeler takip edilecek. Ticaret savaşının tekrar alevlenmesi, Temmuz ayında global risk alma iştahının düşmeye devam etmesine neden olabilir. Haziran ayında Fed’in 2018 için toplam faiz artırımı tahminini üçten dörde yükseltmesi sonrası EM’lerden fon çıkışının ve EM’lerin negatif ayrışmaya devam etmesi beklenir. Bu beklentiler, BIST ve TL varlıklar için Temmuz ayının çok güçlü bir ay olmayacağına işaret etmektedir.

Portföy Önerileri
Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60’a, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını da %20’de tutuyoruz.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin