Aylık Bülten (Temmuz 2015) – Osmanlı Menkul

Hisse Senedi

Haziran ayında siyasi ve ekonomik ,yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı piyasaları olumsuz etkileyebilecek bir çok haber akışına şahit olduk. Bu çalkantılı ortamda bile BIST100’ün göreceli olarak sağlam durduğunu söyleyebiliriz. Temmuz ayında piyasaların en çok Yunanistan, Suriye ve Türkiye’deki koalisyon çalışmalarını yakından izleyeceğini beklemekteyiz. Yunanistan’ın etkisinin piyasaların beklediği kadar olmayacağını, olumsuz haber akışlarında negatif etkinin sınırlı olabileceğini fakat olası olumlu haber akışlarında ise pozitif yansımanın biraz daha fazla olacağını beklemekteyiz. Koalisyon çalışmalarında ise Akp’nin içinde yer alacağı bir hükümetin kurulma ihtimalini yüksek görüyoruz. Dolayısıyla 80.000 seviyeleri stop-loss olmak şartıyla endekste 88.000-90.000 seviyeleri hedef alınarak yukarı yönlü pozisyon alınabilir. Fakat olası hükümet kurma çalışmalarında bir sonuç alınamaması ve erken seçime gitme durumunun piyasa için en kötü senaryo olduğunu düşünüyor ve böyle bir tabloda BIST 100 endeksinin 70.000 seviyelerini test edebileceğini bekliyoruz. Dolayısı ile böyle bir sonuç çıkması halinde hisse senedi taşımamanın en doğru strateji olacağını düşünüyoruz. Endekste yukarı yönlü hareketlerde özellikle diğer sektörlere göre oldukça ucuz kalan bankacılık hisselerinin daha iyi performans göstermesini beklediğimizden bu sektörün hisse senetleri yakından takip edilebilir.

Şirket Bonosu

Orta ve uzun vadeli yatırım yapmayı düşünen yatırımcılarımız için yükselen kur ve faiz ortamında korunma sağlayacak mevduat üstü getiriler ile aşağıdaki özel sektör tahvillerini öneriyoruz

• TRSYDTP91612 ISIN kodlu Yeditepe Faktöring Tahvili 100,200 temiz fiyata kadar +389 ek getiri ile,

• TRSTIMG51718 ISIN kodlu Timur Gayrimenkul Tahvili 100,400 temiz fiyata kadar +450 ek getiri ile,

• TRSEKOFK615 ISIN kodlu EkoFaktöring Tahvili 100,200 temiz fiyata kadar +383 ek getiri ile, alınabilir.

Tahvil – Bono ve Eurobond

Haziran ayında seçim sonrası MB faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Dışarda Yunanistan haberleriyle beraber dalgalanan kur ve paritenin de etkisiyle birlikte yeni gösterge tahvilde bileşik faiz 9,70; 10 yıllık tahvil 9,46 seviyelerinde işlem görüyor.

Türkiye ülke euro tahvilllerinde yükselen kurun etkisiyle negatif bir görünüm ön plana çıktı.2030 vadeli kıymet 173 dolardan, 2043 vadeli tahvil ise 95,250 seviyelerinden işlem görmektedir. Türkiye 5 yıl vadeli CDS primi 5 puan yükselerek 215 seviyesinden fiyatlandı.

Yatırım Fonları

Temmuz Ayı hem içerideki koalisyon görüşmeleri, hem de uluslararası piyasadaki Yunanistan belirsizliğinden dolayı volatil geçeceğinden hisse ağırlıklı fonlardaki pozisyonlar azaltılarak, daha muhafazakar fonlarda yatırım yapılabilir.

Fon portföyümüze yeni fonlar ekledik. Ak Portföy tarafından yönetilen tüm fonları Osmanlı Menkul hesabınızdan satın alabilirsiniz. Fonlara ait bilgileri www.borsadirekt.com adresinden inceleyebilir, aylık getirilerini yıldızlı fon bülteninden takip edebilirsiniz.

Emtia ve Uluslararası Piyasalar

ULUSLARARASI PİYASALAR

ABD’de yılın ilk yarısında, birleşme ve satın almaların, geçen yılın aynı dönemine göre % 50 artarak, 1 trilyon USD ile, tarihin en yüksek seviyesine ulaşması, önümüzdeki dönemde ABD ekonomisi için orta vadede önemli bir pozitif gösterge olacak. Mayıs ayı toplam birleşme ve satın almalar 247 milyar USD oldu. Ayrıca Tüketici Güven Endeksi, 97.3 olan Reuter’s beklentisinin üzerinde, 101.4 geldi. ABD bekleyen konut satışları, 0.9 artış göstererek her ne kadar 1.2 olan beklentilerin altında kalsa da, Nisan 2006’dan beri en yüksek düzeye ulaştı. Euro Bölgesi için Yunanistan’ın temerrüdü ve kalıcı kurtarma fonu ESM’den gelen açıklama ile, Yunanistan’a tanımlanan ikinci kurtarma programının sona ermesi, mevcut durumda yeni değerlendirmeleri zorunlu kılmakta. Yunan hükümetinin kemer sıkma politikaları için referandum kararı almasının ve mevduatlara sınırlama getirmesinin ardından, Standart & Poor’s, ülkenin dört büyük bankasının notlarını SD ( Selective Defoult / Tercihli Temerrüt ) seviyesine indirdi. Yorumunda ise, bankaların likidite güçlerinin azaldığına vurgu yaptı. Fitch de, Yunanistan’ın uzun vadeli kredi notunu CCC seviyesine indirdi. Asya-Pasifik tarafından gelen bir olumsuz haber, Japonya otomobil üretim rakamlarındaki ciddi düşüş. Japon Otomobil Üreticileri Derneği JAMA’dan yapılan açıklamaya göre, Mayıs ayında üretim, geçen yılın aynı dönemine göre % 16.6 düşüş göstererek 645 bin 427 adet oldu. Ayrıca otomobil ihracatı da % 10 oranında düşüş gösterdi. Çin imalat sanayi PMI verisi, imalat sektörü aktivitesinde, son üç aydaki daralmanın Haziran ayında da devam ettiğine gösterdi. PMI 49.4 gelerek, yine başabaş seviyesi olan 50 puanın altında kaldı. Ancak daralma hızının yavaşlamakta olduğunu vurgulamakta fayda var. Ayrıca Çin Merkez Bankası, haftalık repo faiz oranını 20 bp indirerek 2.50’ye getirdi.

EURO / DOLAR

Euro/Dolar paritesinde, Haziran ayında, geçen ayki bültenimizde de belirttiğimiz bant dışına taşmayarak en yüksek 1.1436 ve en düşük 1.0887 test edildi. Temmuz ayı içerisinde de, bir ay önce verdiğimiz 1.10 seviyelerinin ana noktamız olacağını düşünüyoruz. Destek ve direnç noktalarımız aşağıda bulunmakla birlikte, Yunanistan temerrüt haberlerinin ardından, 1.0520 seviyelerinin görülebilme ihtimalinin arttığını belirtmek isteriz.

Paritede ana destek ve direnç noktalarımız, geçen ayki seviyeler olarak aşağıda verilmiştir:

Destekler : 1,1020 – 1,0880 – 1,0520 – 1,0410 – 1,02 – 0,88800
Dirençler : 1,1240 – 1,1480 – 1,1560

ALTIN

Altın ons fiyatlarında, geniş bant teknik seviyelerimiz, yıl bu ay da değişmedi. Yunanistan haberlerine istinaden taşmalar gerçekleşebilse de, tekrar bant içine gireceğini düşünüyoruz.

Ana fiyat bandımız, beş aydır vermeye devam ettiğimiz 1.020 – 1.280 aralığıdır. Teknik olarak önemli seviyeler ise, aşağıda belirtilmiştir.

Destekler : 1.180 – 1.120 – 1.020 – 980 USD/ons
Dirençler : 1.220 – 1.280 – 1.320 USD/ons

PETROL

Brent petrolde 62 usd/barrel destek seviyesi olmaya devam ediyor. Ortadoğu kaynaklı ciddi risk değişikliği olmaması durumunda, 62 – 72 usd fiyat aralığı ana bant kalmaya devam ediyor.

Teknik olarak önemli seviyeler, aşağıda belirtilmiştir. Taşmalar halinde, nedenlere istinaden tekrar yorum yapılmalıdır.

Destekler : 62 – 52 – 48 – 42 USD / barrel
Dirençler : 68 – 71 – 74 – 78 USD / barrel

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir