Aylık Bülten (Şubat 2020) – Şeker Yatırım

Borsa İstanbul, Ocak’ta 110.746 – 124.537 arası geniş bir bantta dalgalanırken ayı %4,1’lik yükselişle 119.140’dan kapattı.

Fed Ocak ayı toplantısında faizleri oy birliğiyle %1,50-%1,75 aralığında sabit bıraktı. TCMB Ocak toplantısında haftalık repo faizlerini 75 baz puan indirerek %11,25’e düşürdü. TCMB son beş toplantıda 1275 baz puan faiz indirmiş oldu.

Şubat ayında yurtdışı piyasaların ana gündemi Çin’de ortaya çıkan Corona virüsünün kontrol altına alınıp alınamayacağı ve global ekonomiye etkileri olacak. Başta Çin ve ABD olmak üzere Majör ekonomilerden gelecek makro veriler yakından izlenmeye devam edilecek. Ayrıca başta Suriye olmak üzere jeopolitik riskler ve Fitch’in kredi notu değerlendirmesi izlenecek.

Yurt içinde ise makroekonomik tarafta TCMB faiz kararı ve enflasyon verileri izlenecek. Suriye’deki gelişmeler ve jeopolitik riskler ile Fitch’in ay içindeki kredi notu değerlendirmesi izlenecek.

Şirket Analizleri:
– Erdemir
– Vakıfbank

Strateji
Yurtdışında Şubat ayında Çin’de ortaya çıkan Corona virüsünün kontrol altına alınıp alınamayacağı ve global ekonomiye etkileri piyasaların ana gündemi olacak. Virüs salgını sonrası başta Çin olmak üzere Şubat ayı içinde gelecek ekonomik veriler önemli olacak. Ocak ayı içinde tarihi zirve seviyelerine yakın seyreden borsalarda Şubat ayında kar satışlarının devam edebileceğini düşünüyoruz. Ancak satışların şuan için kar satışı olarak kalması ve yeni alım fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenmektedir. Yurtiçinde ise TCMB faiz kararı ve açıklanacak makro veriler piyasalar tarafından takip edilecektir. TCMB’nin küçük adımlara faiz indirimlerine devam etmesi beklenmektedir. Ayrıca başta Suriye olmak üzere jeopolitik riskler takip edilecek. Fitch’in Türkiye’nin kredi notuna ilişkin değerlendirmesi takip edilecektir. Global risk iştahında ciddi bir bozulma yaşanmadıkça BIST’in halen yurtdışı benzerlerine göre iskontolu işlem görmesi nedeniyle yükseliş trendini koruması beklenmektedir. Ancak son dönemde BIST’te güçlü bir yükseliş yaşanması ve bu yükselişin düşük yabancı katılımı ile gerçekleşmesi nedeniyle ay içinde kar satışları yaşanabileceğini düşünüyoruz. Global riskten kaçış hızlanmadıkça bu kar satışlarının yeni alım fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir.

Makro Ekonomi
• Ocak ayı TÜFE, bizim beklentimiz olan %1,05 ve medyan piyasa beklentisi olan %1,10’nin üzerinde %1,35 seviyesinde gerçekleşti. Yıllık TÜFE enflasyonu da %11,84’den, %12,15’e yükseldi. TCMB 2020 için TÜFE tahminini %8,20 olarak korudu.
• TCMB, Ocak PPK toplantısında 75 baz puanlık indirimle, politika faizi olan haftalık repo faizini %11,25’e çekti.
• Merkezi bütçe Aralık’ta 30,8 mlr TL açık verirken faiz-dışı açık ise 26,6 mlr TL oldu.
• Kasım ayı takvim etkisinden arındırılmış Sanayi üretimi yıllık %5,1, arındırılmamış olarak da %4,3 artış gösterdi.

Portföy Önerileri
Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %50, döviz ağırlığını %25 ve hisse senedi ağırlığını %25’de sabit tutuyoruz.

Şirket Raporları
Garanti BBVA VAKBN için hedef fiyatımız 7,75 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.
Migros EREGL için hedef fiyatımız 10,35 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.

Rapor için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN