Aylık Bülten (Şubat 2020) – Osmanlı Yatırım

Ticaret savaşının yapamadığını virüs mü yapacak?

Geride bıraktığımız Ocak ayında, küresel makro veri akışı ABD ve dünya genelinde toparlanmanın ılımlı şekilde devamına işaret ederken, ABD-Çin ilk aşama ticaret anlaşmasının getirdiği iyimserlik ise Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını nedeni ile kalıcı olamadı. Dünya Sağlık Örgütü vaka sayısının hızla artarak SARS dönemi verilerini geçmesi ile acil durum ilan ederken, hastalığın seyrine ilişkin belirsizliklerin küresel risk iştahını olumsuz etkilediği izlendi. ABD Başkanı Donald Trump’ın yönelik azil soruşturmasına görgü tanıklarının çağrılmasına ilişkin Senato’da gerçekleşen oylamada Demokratlarla birlikte hareket etmesi beklenen Cumhuriyetçi iki senatör destek vermedi. Senato’daki azil yargılaması Çarşamba günü görevden alınıp alınmayacağı oylamasıyla son bulacak. Başkan’ın görevden alınması için 100 üyeli Senato’da 67 senatörün bu yönde oy kullanması gerekiyor. Görgü tanıklarının bile çağrılmadığı yargılamada Trump’ın görevden alınmayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Küresel ekonomilerde makro veri akışı ise, ABD’de ve Euro Bölgesi’nde büyüme açısından toparlanmaya işaret ederken, enflasyonda ise ılımlı görünüm izlendi. ABD’de son çeyrek milli gelir büyüme oranı ilk tahmini %2.1 açıklandı. Büyüme, Euro Bölgesi’nde %1.0 ve İngiltere’de %1.1 ile zayıf gerçekleşirken, imalat sanayi öncü göstergesi flash PMI endeksinin Ocak ayında ABD’de 51.7’ye gerilemesine karşılık, Almanya, Japonya ve Euro Bölgesi’nde, 45.2, 49.3 ve 47.8 ile yükselişe rağmen eşik değerin altında kalması küresel büyüme açısından olumsuz sinyal verdi. Euro Bölgesi’nde enflasyon %1.5’e yükselir, İngiltere’de ise %1.3 ile düşerken, ABD’de de manşet enflasyon %2.3 yükseldi, çekirdek enflasyon ise %2.3’de kaldı. Fed’in favori enflasyon göstergesi çekirdek PCE endeksi yıllık artışının %1.6’da kalması da sınırlı enflasyonist baskıya işaret etti. ABD Merkez Bankası Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Ocak toplantısında beklentiye paralel olarak faizleri değiştirmedi. Böylece banka fonlama faizinde hedef aralığı yüzde 1.50-1.75 aralığında korundu. Buna karşılık, Fed, atıl rezervlere ödenen faiz olan IOER’i ise 5 baz puan artırarak yüzde 1.60 seviyesine çıkarttı ve repo operasyonlarının en az Nisan ayına kadar süreceği belirtildi. Karar ve basın toplantısı sonrası işlemciler Fed’in Eylül ayında 25 baz puan indirime gideceği fiyatlamasını korumaya devam ediyordu. Avrupa Merkez Bankası da 2020’nin ilk toplantısında beklentilere paralel olarak faiz oranlarında ve politikalarda değişikliğe gitmedi. Ancak, büyüme görünümüne ilişkin aşağı yönlü risklerin azaldığı vurgulandı. Açıklamada enflasyon hedefine yaklaşana kadar faizlerin mevcut düzeyde ya da daha altında olacağı belirtildi. Varlık alım programının ihtiyaç duyulduğu sürece devam edeceği, tahvil alımlarının ilk faiz artırımının bir süre öncesinde sonlandırılacağı belirtildi. Piyasaların merakla beklediği para politikası stratejik değerlendirme raporu çalışmasının sonuçlarının ise yıl sonuna doğru açıklanacağı duyuruldu.

Yurtiçinde ise, dış politika gündemi öne çıkarken, İdlib ve Libya’da ateşkesin bir türlü sağlanamaması ve bu durumun Rusya ile ilişkilerde getirdiği veya getirebileceği gerginlikler önemli bir risk olarak takip ediliyor. Öte yandan, küresel risk iştahının azalması ve TCMB’nin faiz indirimlerine devam edeceği beklentisiyle dolar kuru 5.98 civarına yükseldi. Ocak’ta, borsada yıla yükselişle başlansa da düzeltme eğilimi hakim olurken, CDS primlerinde ve tahvil faizlerinde gerileme ise devam etti. Merkez Bankası’nın Ocak toplantısında da 75 baz puan faiz indirimine gitmesi ve “ölçülü adımlarla” yola devam edeceğini söylemesi ile iki ve on yıl gösterge tahvil faizleri %10.0 civarındaki seyrini koruyor. Öte yandan, mevduat ve kredi faizleri TCMB’nin fonlama faizini düşürmesi ve kamu bankaları kampanyaları ile düşüşüne devam ederken, kredi büyümesinde (kur ve mevsimsellikten arındırılmış) kamu bankaları öncülüğünde ivmelenme yeni yılda da gücünü koruyor. Diğer taraftan, yabancı yatırımcıların Türk hisse senetleri ve tahvillerine ilgisi düşük seyrederken, yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduat hesapları yükseliş eğilimini korudu. Son çeyrek milli gelir büyümesi için öncü göstergeler %4-5 aralığında büyüme olabileceğini düşündürmeye devam ederken, imalat dışında tüm sektörlerin güven endeksleri yıla yükselişe başladı. Enflasyonda ise, Aralık ayında %11.8 seviyesine yükselen yıllık TÜFE’nin, Ocak ayında gıda fiyatları artışı ve baz etkisi nedeni ile benzer düzeyleri koruması bekleniyor.

Bu ay gelişmiş ülke Merkez Bankalarının toplantı takvimi boş görünüyor. TCMB’nin bu ayki toplantısı ise 19 Şubat’ta gerçekleşecek. Faiz indirimlerine devam edilebilir. Yurtiçi gündemde ise, ateşkesin bir türlü sağlanamadığı İdlib ve Libya’daki gelişmeler öne çıkacak.

Hisse Senedi

Ocak ayı için önemini belirttiğimiz 113000 seviyesi üzerinde kalan endeks yine geçen ay belirtmiş olduğumuz önemli direnç noktalarını güçlü bir şekilde kırdı. Özellikle yurtdışı piyasaların olumlu etkisi ve yurtdışından yapılan Türkiye ekonomisi ile ilgili olumlu açıklamalar bunda önemli bir etkendi. Geçilen 120000 direnci üzerinde kalabileceğini düşündüğümüz BIST 100 endeksi Çin’den başlayıp tüm dünyaya yayılma eğiliminde olan korona virüsü haberleri ile dünya piyasaları ile birlikte bir düzeltme sürecine girdi. Çin dünya ekonomisinde önemli bir aktör ve virüs Çin’de bir yavaşlamaya neden olacağa benziyor. Çin’in yavaşlaması tüm dünya ekonomi piyasalarına etki edecektir. Ancak şu aşamada bu düzeltmenin çok daha sert olmasını beklemiyoruz. Şubat ayında 118000 desteği piyasa için belirleyici olacaktır. Bu seviye üzerinde tutundukça 121500 ve 123500 seviyelerini tekrar deneyecektir. Ancak bahsettiğimiz virüs ile ilgili kaygı verici haberlerin artması piyasanın en önemli olumsuz algısı olacaktır. 2019 yıl sonu bilançoları şubat ayı içinde yoğun şekilde gelmeye devam edecek. Bilanço beklentisi nedeniyle hisse bazlı hareketler görebiliriz. Olumlu bilanço beklentisi olan BAGFS, OTKAR gibi hisselerin endeksten daha iyi performans göstereceğini düşünüyoruz.

Tahvil – Bono ve Eurobond

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), 2019 yılında toplamda gerçekleştirmiş olduğu 1200 baz puan faiz indirimi sonrası 2020 yılının 16 Ocak’taki ilk PPK toplantısında da 75 baz puanlık faiz indirimiyle politika faizini %11.25’e çekmiş oldu. Amerika tarafında 2020 yılının ilk FOMC toplantısı 28-29 Ocak 2019 tarihinde düzenlenecek olup faiz kararı ise 29 Ocak Çarşamba günü açıklanacak. 2019 Aralık ayında FED politika faizini değiştirmeyerek %1.50-1.75 aralığında tuttu. ABD Başkanı Donald Trump’ın 21 Ocak’ta CNBC’ye verdiği açıklamada “FED faiz artırmasaydı ekonomik büyüme yaklaşık %4 olacaktı, Dow Jones endeksi 10.000 puan daha yukarıda olabilirdi.” açıklamalarında bulundu.

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve yayılmaya devam eden Korona virüs tehdidi küresel risk iştahını etkileme devam ediyor. Gelişmiş ülkeler borsalarında, ABD’de ikinci korona virüs vakasının görüldüğüne yönelik haberlerle haftalık bazda düşüşler (ABD -%1.0, Almanya+%0.4, İngiltere-%1.1 ve Japonya-%0.9) görüldü. Gelişmekte olan ülkeler (EM) borsalarında da düşüşler (G. Afrika -%2.9, Çin – %3.2, Brezilya -%0.1, Rusya -%1.6 ve Türkiye +%0.6) izlendi.

2 Yıllık tahvil faizleri %10.10 seviyelerinde gözlenirken banka mevduat faiz oranları %8.50- 9.80 aralığında değişkenlik göstermektedir. Özel sektör tahvillerinde (ÖST), faiz oranlarındaki düşüş trendine rağmen %10-15 getiri aralığında ÖST bulabilmek mümkündür.

Bu ay KORTEKS Mensucat Sanayi (Zorlu Grubu) tarafından 211 günlük, %14 basit faiz ve 357 günlük %15 basit faiz ile; DESTEK Faktoring tarafından 97 günlük %12 basit faiz ile; LİDER Faktoring tarafından 119 ve 182 günlük %14 basit faiz ile yeni ihraçlar gerçekleştirildi.

Nitelikli yatırımcılar için önerimiz:

Orta ve uzun vadede yatırım yapmayı düşünenler için faiz ve döviz dalgalanmalarından korunma sağlayacak mevduat üstü getiriler ile aşağıdaki özel sektör tahvillerini öneriyoruz.

TRSMGTI22115 ISIN kodlu Migros Ticaret değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRlibor+350 ek getiri ile alınabilir.

TRSHYTV92015 ISIN kodlu Hayat Varlık değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+475 ek getiri ile alınabilir.

TRSAYGZ62110 ISIN kodlu Aygaz değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+80 ek getiri ile alınabilir

TRSCMSA32112 ISIN kodlu Çimsa Çimento değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+100 ek getiri ile alınabilir

TRSARCL22117 ISIN kodlu Arçelik değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRlibor+75ek getiri ile alınabilir.

TRSAIGY92113 ISIN kodlu Akiş Gayrimenkul değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+300 ek getiri ile alınabilir.

TRSTPRS22114 ISIN kodlu Tupraş değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRlibor+75 ek getiri ile alınabilir.

TRSMGTIE2015 ISIN kodlu Migros Ticaret değişken kuponlu tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor +475 ek getiri ile alınabilir.

TRSHEKTS32123 ISIN kodlu Hektaş Ticaret değişken kuponlu tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor +150 ek getiri ile alınabilir

TRSAKFHK2111 ISIN kodlu Akfen Holding değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+250 ek getiri ile alınabilir.

TRSMGTIA2118 ISIN kodlu Migros Ticaret değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRlibor+200 ek getiri ile alınabilir.

Özel sektör Banka ve iştirakleri kısa vadede %10,00-11,00 bileşik seviyelerinden alınabilir.
Özel sektör şirket bonoları ise kısa vadede %12,50-14,50 bileşik seviyelerinden alınabilir.

Halka arz cinsi bono önerilerimiz: Kısa ve orta vadede yaklaşık %10,50-11,50 bileşik seviyelerinden banka bonoları alınabilir.

Yatırım Fonları

Yatırım fonları tarafında önerebileceğimiz fonlar arasında, Osmanlı Portföy tarafından yönetilen, Bireysel emeklilik sistemine dahil FIR fonunun geçmiş başarısını referans göstererek kurulmuş olan ve TEFAS aracılığı ile alınıp satılabilen OPB Osmanlı Portföy Birinci Değişken Fonu yer almaktadır. OPB, 28.01.2020 itibari ile yatırımcılarına aylık %52.93 mevduat eşleniği getiri sunmuştur. KRC Kare Portföy Birinci Borçlanma Araçları Fonu mevduat eşleniği 28.01.2020 itibari ile aylık %17.23, OSD Osmanlı Portföy Özel

Sektör Borçlanma Araçları Fonu mevduat eşleniği 28.01.2020 itibari ile aylık %15.58 gerçekleşmiştir.

Serbest Fonlar arasında Minerva OSH fonumuz, 2019 yılını %149.34 mevduat eşleniği ile tamamlayarak kıstası olan BİST100 Getiri Endeksinin oldukça üzerinde performans sergilemiştir. Avrasya OSC (USD bazlı) fonumuz, yatırımcılarına %27.39 (ABD doları bazında mutlak getiri) mevduat eşleniği getiri sunmuştur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN