Aylık Bülten (Şubat 2019) – Şeker Yatırım

Borsa İstanbul, Ocak’ta 87.399 – 105.930 ile geniş bir bantta dalgalanırken ayı %14,0’lük güçlü yükselişle 104.074’ten kapattı.

Bankacılık Endeksi aylık %17,3 yükselişle pozitif ayrışmaya devam etti. Fed, Ocak toplantısında faizleri oy birliğiyle %2,25-2,50 aralığında sabit bıraktı. TCMB, Ocak ayında faizleri %24’00’de sabit bırakırken, sıkı duruşunu korudu. 2019 için enflasyon hedefini ise %15,20’den, %14,60’a düşürdü. Şubat ayında yurt dışında ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri takip edilecek. ABD bütçe görüşmeleri ve Brexit’e ilişkin gelişmeler izlenecek. Ocak ayında yurt içinde; ABD ile ilişkilerin seyri önemini korumaya devam edecektir. Mart ayındaki yerel seçimlere ilişkin şekillenmeye başlayan beklentiler ve seçim anketi izlenecek. Ayrıca S&P’nin kredi notuna ilişkin değerlendirmesi takip edilecek.

Şirket Analizleri:
– Tofaş
– Kardemir

Strateji
Şubat’ta global piyasaların en önemli gündemi ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri olacak. Taraflar 1 Mart’a kadar anlaşamazsa ABD’nin Çin’e yeni vergiler uygulaması bekleniyor. Bu durum, global piyasalardaki büyüme endişelerinin tekrar alevlendirerek güçlü negatif fiyatlamaya neden olabilir. Olası anlaşmada global piyasalarda toparlanma ve risk iştahı güçlenebilir. Avrupa’da ise Brexit sürecine ilişkin gelişmeler piyasalar için risk unsuru olmaya devam edecek. Ocak’taki güçlü toparlanma sonrası Şubat’ta global borsalarda kar satışlarının yaşanması beklenebilir. ABD-Çin ticaret görüşmelerinin uzaması ve zayıf ekonomik verileri kar satışlarını tetikleyebilir. Ancak Fed’in güvercin tona geçmesi sonrası satışların kar satışı olarak gerçekleşmesi beklenmektedir. Fed’in faiz kararı sonrası Şubat’ta gelişmekte olan ülkeler (EM) pozitif ayrışabilir. BIST de EM içinde pozitif ayrışmasını sınırlı da olsa devam ettirebilir. Yurtiçinde, ABD ile ilişkiler ve Suriye’deki gelişmeler izlenecek. Fed’in güvercin tonunu güçlendirmesiyle BIST ve TL varlıklardaki pozitif ayrışma devam edebilir. Ocak’ın ayında son haftası hariç BIST’e giren 1.065mlr USD tutarındaki yabancı fon girişi son yılların en güçlü girişi olup bu beklentiyi desteklemektedir. BIST’in EM içinde iskontolu işlem görmesi nedeniyle ara düzeltmeler yapsa da yabancı girişinin orta vadede devamı beklenir. Ocak’taki güçlü yükseliş sonrası BIST Şubat’ta kar satışlarıyla karşılaşabilir ve Ocak ayına göre daha dar bantta dalgalanabilir. Olası kar satışları yeni yabancı girişleri için alım fırsat oluşturacaktır. BIST’in Şubat’ta 97.000-108.000 arasında dalgalanmasını ve ayı sınırlı da olsa pozitif kapatmasını bekliyoruz.

Portföy Önerileri
Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını da %20 olarak koruyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN